Singurul ELEV ROMÂN care a luat AUR la Olimpiada Internaţională de Biologie va studia la Cambridge VIDEO

Mircea Dan Mirea de la Colegiul Naţional "Fraţii Buzeşti" din Craiova a câştigat prima medalie de aur pentru România, la Olimpiada Internaţională de Biologie. Tânărul tocmai a terminat liceul, iar din toamnă va merge să studieze la Universitatea Cambridge din Marea Britanie.
Iulian Tudor
30 iul. 2015, 09:45
Singurul ELEV ROMÂN care a luat AUR la Olimpiada Internaţională de Biologie va studia la Cambridge VIDEO

Din clasa a IX-a şi până la finalul liceului, Mircea Dan Mirea a câştigat o mulţime de medalii. Imediat ce a absolvit Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti” din Craiova, băiatul a plecat la Olimpiada Internaţională de Biologie din Danemarca. A luat medalia de aur, o premieră pentru România. De acolo a mers în Bulgaria, unde a obţinut medalia de argint la Olimpiada Internaţională de Lingvistică.

Dan spune că nu are o reţetă a succesului şi recunoaşte că nici măcar nu depune eforturi supraomeneşti ca să înveţe, potrivit România TV. „Dacă aş face o medie, dacă aş lua toată perioada de timp de la prima medalie, la ultima şi aş aduna toate orele în care am învăţat şi aş împărţi, ar fi foarte puţin fizic. Cunoştinţele se uită, se redobândesc„, a declarat Dan.

Tatăl băiatului este fizician, iar mama, medic. Singurul sfat pe care i l-au dat copilului a fost să citească. „E o performanţă excepţională. Parcursul lui l-a dus exact aici, nu este nimic în contra firii. A înţeles că a citi îl poate duce unde vrea şi de aici a fost numai rolul lui„, a spus Dan Mirea, tatăl tânărului.

Dan a avut noroc şi la şcoală. Profesorii l-au înţeles şi l-au susţinut mereu. „Eu cred că ceea ce îl caracterizează pe Dan este mobilitatea intelectuală deosebită, curiozitatea extraordinară şi faptul că s-a afirmat în foarte multe domenii. Dan este unic şi nu ştiu dacă prea curând o să mai apară în ţară un astfel de copil„, a precizat director adjunct de la Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti” din Craiova, Corina Ştefănescu.

Olimpicul îşi va continua, însă, ascensiunea, în afara României. Băiatul a fost admis la Universitatea Cambridge din Marea Britanie. „Vreau să fiu cercetător pe neuroştiinţe„, spune Dan.

România participă la Olimpiada Internaţională de Biologie începând din 1997, an în care a obţinut o medalie de argint şi trei de bronz. Ulterior, elevii români şi-au trecut constant numele pe lista premianţilor, însă niciodată pe lista laureaţilor cu aur (până în acest an).

Medaliaţii cu bronz la Olimpiada Internaţională de Biologie de anul acesta au fost Alexandru Ionuţ Duţă (clasa a XII-a/Colegiul Naţional „Ion Minulescu” din Slatina) şi Bogdan Ionuţ Siscă Jippa (clasa a XI-a/Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” din Bucureşti). Din lotul olimpic a făcut parte şi George Cătalin Maier (clasa a X-a,/Liceul Teoretic „Avram Iancu” din Cluj-Napoca).

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Cum ajunge FCSB în play-off după 2-1 cu FC Botoşani! Etapă excelentă pentru campioana României. Toate calculele
Capital.ro
Când se plătesc pensiile și alocațiile în februarie. Anunț oficial pentru cine primește pensia prin Poștă sau pe card
Playtech.ro
Iluzia optică a momentului. Ai 11 secunde la dispoziţie să găseşti iepuraşul ascuns printre pisici
Adevarul
Care este, de fapt, teama lui Trump față de Iran. Dezvăluirile făcute de vicepreședintele JD Vance, pe fondul escaladării tensiunilor cu regimul de la Teheran
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Tehnicianul din SuperLiga l-a uimit pe Prunea: ”Nimeni nu se aștepta, asta înseamnă să fii antrenor! Nu a făcut aceleași greșeli”
MediaFlux
Prețul gazelor naturale nu se modifică. Ministrul Energiei anunță ce se întâmplă concret în următorul an
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil