Violenţe în Israel. Un şef al extremiştilor evrei a fost arestat

Serviciile de securitate israeliene au anunțat luni arestarea unui șef al extremiștilor evrei, Meir Ettinger, primul individ arestat după un incendiu criminal ce a costat vineri viața unui bebeluș palestinian în Cisiordania ocupată.
Filip Stan
03 aug. 2015, 19:59
Violenţe în Israel. Un şef al extremiştilor evrei a fost arestat

„Meir Ettinger a fost arestat la Safed (în nordul Israelului) din cauza activităților sale în cadrul unei organizații evreiești extremiste”, a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al Shin Beth, serviciul de securitate internă.

Meir Ettinger, în vârstă de aproximativ douăzeci de ani, a fost arestat „pentru crime naționaliste”, a afirmat o purtătoare de cuvânt a poliției, fără a preciza dacă el este considerat a fi direct implicat în incendiul de vineri sau este anchetat pentru participare la alte violențe rasiste, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Guvernul israelian promite măsuri împotriva EXTREMIŞTILOR EVREI

Potrivit presei israeliene, el ar fi mai ales suspectat că este „creierul” unui mic grup responsabil de incendiul de la 18 iunie la Biserica Multiplicării pe malul Lacului Tiberiada, un simbol al creștinismului.

Meir Ettinger este nepotul lui Meir Kahane, un rabin fondator al mișcării rasiste anti-arabe Kach asasinat în 1990, amintește France Presse.  

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Ce ascunde ancheta de la Liberty Galați și cum au ajuns bani din România către rușii de la Gazprom. Compania, datorii de 4 miliarde de lei
Capital.ro
A murit ce mai frumoasa actriță. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii. A scos ce era mai bun din oameni
Playtech.ro
Guvernul bulgar anunță trei noi poduri peste Dunăre și critică Bucureștiul: „Nu e doar o chestiune bilaterală, ci o prioritate strategică”
Adevarul
Portretul securistului român, bătăușii care și-au terorizat propriul popor. Semianalfabeți, brutali, incapabili să învețe o meserie
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Italianul care stă de 15 ani în România încă este șocat de țara noastră și de București
MediaFlux
Brusc vine vremea foarte rea. La ce să se aștepte românii
stirilekanald.ro
Biserică cuprinsă de flăcări, înainte de sărbători! Minune: Sfânta Evanghelie a fost SALVATĂ
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume