Atenţionare pentru români: Când plecaţi în vacanţă, verificaţi dacă agenţia de turism este asigurată

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a emis, luni, o nouă atenţionare către consumatorul român de asigurări, cea de-a treia de la începutul lunii august, destinată de data aceasta românilor care pleacă în vacanţă în străinătate. ASF atenţionează românii care cumpără pachete turistice peste hotare să verifice dacă agenţia de turism are încheiată o poliţă de asigurare şi care este compania de asigurare.
Alina Costache
10 aug. 2015, 10:26
Atenţionare pentru români: Când plecaţi în vacanţă, verificaţi dacă agenţia de turism este asigurată

„Recomandăm consumatorilor să ACORDE O ATENȚIE DEOSEBITĂ PRECIZĂRILOR OBLIGATORII din contractul de comercializare a pachetului de servicii încheiat de agenția de turism cu turiștii (Ordinul nr. 235/2001 emis de Ministerul Turismului), indiferent de modul de prezentare al acestuia (catalog, pliant, alt înscris) cu privire la faptul că turistul este asigurat pentru insolvabilitatea sau falimentul agenției, precum și termenele și condițiile în care turistul poate solicita plata despăgubirilor”, se spune în atenţionarea emisă luni, 10 august, de ASF, potrivit economica.net.

Asigurarea vizează riscul de neplată pe care îl prezintă agenţia de turism faţă de turişti, cauzat de neexecutarea integrală sau parţială a contractelor de comercializare a pachetului de servicii turistice, în cazul insolvabilităţii sau falimentului agenţiei, respectiv atunci când agenţia nu achiză debitul în termen de 15 zile calendaristice de la primirea de la turist a documentelor justificative sau dacă întrerupe în mod unilateral acordarea serviciilor.

Ce sfaturi are ASF pentru turiştii români care pleacă în străinătate:

„În cazul nefast al insolvabilității sau falimentului agenției de turism de la care ați achiziționat un pachet turistic, VĂ SFĂTUIM:

– să vă adresați agenției de turism, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire, în termen de 15 zile de la data încheierii derulării pachetului de servicii turistice sau de la data repatrierii

– să anunțați asiguratorul prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire, în termen de 5 zile de la data confirmării adresate agenției, cu privire la rambursarea sumelor achitate și/sau cheltuielilor de repatriere

– dacă în termen de 10 zile nu ați primit de la agenția de turism rambursarea sumelor cuvenite, puteți transmite asiguratorului, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire, o cerere de despăgubire însoțită de: copii ale documentelor justificative (contractual de comercializare a pachetului de servicii turistice, confirmările de primire, documente de plată sau documentele de transport și cazare). Despăgubirea nu poate depăși suma achitată de turist în contractul de comercializare a pachetului de servicii turistice și va fi plătită în termen de 30 de zile de la data primirii de către asigurator a documentelor justificative de la turist.

ASF a mai publicat, de la începutul lunii august, două atenţionări vizând poliţele de asigurări încheiate în România.

Prima, publicată în 3 august, sfătuieşte românii ca, atunci când încheie o poliţă de asigurări de viaţă, să acorde atenţie sporită la citirea contractului și a caracteristicilor acestui tip de produs.

Pe 5 august, ASF a atenţionat consumatorii de poliţe de asigurare de răspundere civilă auto (RCA), după cum urmează:

„La cumpărarea unei polițe de asigurare de Răspundere Civilă Auto (RCA), acordați o atenție sporită la citirea datelor completate în poliță, înțelegerea caracteristicilor acestui tip de produs și VERIFICAȚI:
• dacă societatea care eliberează aceste poliţe (direct sau prin intermediul brokerilor) are dreptul de a practica pe teritoriul României asigurarea obligatorie RCA. Aceasta se poate verifica pe site-ul A.S.F. în secțiunea Consumatori/ Asigurări sau pe link-ul http://www.asfromania.ro/…/consumatori-asig…/asigurrari-auto.
• dacă brokerul care vă vinde această poliță are autorizație validă din partea ASF (www.asfromania.ro – secțiunea Supraveghere/Registrul intermediarilor în asigurări sau Asigurători și intermediari).
• dacă vigneta RCA are aceeaşi serie şi acelaşi număr ca şi poliţa. 
• corectitudinea completării rubricilor existente în poliţă şi documentul Carte Verde, respectiv informaţiile despre părţile implicate în contract, perioada de valabilitate a asigurării, prima de asigurare, clasa bonus-malus, datele tehnice ale vehiculului (numărul de înmatriculare/înregistrare, numărul de identificare al vehiculului) conform documentelor de identificare ale acestuia, precum şi statele în care documentul Carte Verde are valabilitate”, scrie economica.net

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Monica Bousquet, culturista care face furori la 64 de ani. Cum arată, de fapt
Capital.ro
Banca îți dă banii înapoi. Mii de clienți se pot înscrie în program. Unde se fac înscrierile până la 15 decembrie 2025
Playtech.ro
Se poate ieși la pensie militară după doar 15 ani de muncă? Ce prevede legea actuală
Adevarul
Un cetățean indian s-a predat ucrainenilor după doar trei zile pe front. Cum a fost recrutat
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce s-a ales de fata considerată cel mai frumos copil de pe Pământ
kanald.ro
O tânără a fost găsită fără suflare în camera unui hotel din Bali. Turista de 27 de ani consuma doar fructe crude și ajunsese la 22 de kilograme
Cancan.ro
CAUZA morții lui Marius Keseri. De ce boală suferea baterisul de la Direcția 5, de fapt
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Lovitură grea pentru pensionari și bugetari. Ce pregătește Guvernul Bolojan pentru anul viitor
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar