Jeb Bush, favorit în cursa republicană pentru Casa Albă

Miliardarul american Donald Trump domină sondajele de opinie și ține prima pagină a ziarelor în cursa pentru obținerea candidaturii republicane pentru Casa Albă, însă rivalul său Jeb Bush rămâne favoritul la bursa prognozelor politice americane. 
Filip Stan
27 aug. 2015, 07:23
Jeb Bush, favorit în cursa republicană pentru Casa Albă

Această bursă a prognozelor politice, unde se pariază pe anumite rezultate ale diferitelor evenimente politice din SUA, oferă de multe ori estimări mult mai fidele decât sondajele de opinie atunci când este vorba de previziuni legate de câștigătorul unor alegeri.

Deși Jeb Bush este eclipsat de Trump în sondajele de opinie, fostul guvernator de Florida conduce cursa republicană potrivit agențiilor de prognoză politică, care îl creditează cu 40% șanse de a deveni candidatul Partidului Republican la alegerile prezidențiale din SUA, din noiembrie anul viitor, conform site-ului PredictWise.com.

Senatorul de Florida Marco Rubio se află pe poziția a doua în aceste estimări, cu 15% șanse, în timp ce Donald Trump este creditat cu șansa a treia.

Citeşte şi Obama îi ironizează pe candidaţii republicani: Sunt SUFICIENŢI pentru o competiţie Hunger Games

”Jeb Bush s-a aflat constant pe prima poziție în aceste estimări, având mereu între 40 și 45%. Cu siguranță el nu a căzut semnificativ în preferințele electoratului”, explică economistul David Rothschild, care conduce PredictWise.

În ceea ce privește tabăra democraților, fostul secretar de stat Hillary Clinton se află pe prima poziție la bursa prognozelor politice din SUA încă din perioada imediat următoare alegerilor din 2012.

Astfel, în prezent Hillary Clinton are 72% șanse de a obține candidatura Partidului Democrat în vederea scrutinului prezidențial din 8 noiembrie 2016, în timp ce actualul vicepreședinte american, Joe Biden, se plasează pe poziția a doua, cu 14% șanse.

DailyBusiness
Kubilius despre apărare: UE nu este pregătită; capacitatea sa de producție este la 50%
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Fanatik.ro
Marius Șumudică și Mitică Dragomir l-au uimit pe Mircea Lucescu după România – Austria 1-0: „Incredibil! Parcă au fost la ședințele mele de pregătire!”
Capital.ro
Se introduc intervale orare pentru circulația anumitor mașini. Măsura ar putea intra în vigoare din noiembrie. Bujduveanu: În alte municipii există aceste regulamente
Playtech.ro
De la iarnă, trecem la vreme de primăvară. Când se încălzeşte, după valul de frig
Adevarul
Ar trebui să ne îngrijoreze înmulțirea șacalilor? „Lumea are impresia că haite masive bântuie și pustiesc”
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
Tudor Băluță și-a scos la mall soția exotică: frumoasa din Republica Dominicană și-a expus naturalețea în toată splendoarea
kanald.ro
Doliu în familia Denisei Răducu! Fratele vitreg al regretatei cântărețe a murit
Cancan.ro
Șoferul care a ucis-o pe Elena pe trecerea de pietoni din Berceni încearcă să scape de o pedeapsă mai gravă? Gestul făcut e revoltător
iamsport.ro
'100 de milioane!' Imagini din satelit. Ce se 'ascunde' în spatele bazei FCSB-ului. Becali: 'Eu nici nu știam'
MediaFlux
EXCLUSIV Primele imagini cu Daciana Sârbu și noul ei iubit. Cine e bărbatul misterios care i-a readus zâmbetul pe buze GALERIE FOTO
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Berceni! Imaginile filmate surprind momentul în care femeia este spulberată de pe trecerea de pietoni în timp ce împinge căruciorul
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025