Klaus Iohannis, primele declaraţii despre vacanţa prelungită

Preşedintele Klaus Iohannis a oferit, marţi, primele declaraţii despre vacanţa prelungită pe care a avut-o în această vară. Şeful statului a făcut precizările în timpul discursului pe care l-a ţinut la Conferinţa Internaţională „Micro-to Nano-Photonics IV”- ROMOPTO 2015.
Ionela Marcu
01 sept. 2015, 06:57
Klaus Iohannis, primele declaraţii despre vacanţa prelungită

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat că, deşi nu a fost foarte vizibil în ultima perioadă, priorităţile sale au rămas aceleaşi.

„Am ales să particip la acest eveniment pentru a arăta încă o dată care sunt prioritățile mele. Poate că unii se așteptau să vorbesc despre partide sau ar fi vrut să aibă parte de o vară mai agitată politic. Poate că pe alții îi nemulțumește lipsa aşa-numitor breaking news-uri și a unor declarații incendiare. Pentru mine însă conduita promisă și prioritățile asumate au rămas aceleași. Și nu vor fi nici în continuare umbrite de efervescența politică sau de circumstanțe de moment”, a spus Iohannis,  la conferinţa pe teme de cercetare.

Şeful statului a reluat ideea susţinută în repetate rânduri că cercetarea și educația sunt șansa pe care România o are. Șansa unui viitor pe care nu avem voie să-l ratăm.

„România puternică nu poate fi decât bazată pe cunoaştere, iar prosperitatea și progresul societății vin împreună cu ea. Este un lucru cât se poate de bine cunoscut. Toate guvernele care s-au succedat în timp l-au știut, toți actorii politici și sociali l-au știut și îl știu. Și cu toate acestea, domeniul cercetării suferă de pe urma unei vechi metehne din spațiul nostru public: aceea a lucrurilor începute și neterminate și a intențiilor neconcretizate”, a precizat Iohannis.

CITEŞTE ŞI Klaus Iohannis, prima reacţie după ce a fost huiduit la deschiderea Festivalului „George Enescu”

Preşedintele a propustrei teme de reflecţie şi de acţiune pentru viitorul imediat”: prioritizarea reală a sectorului cercetare-dezvoltare-inovare,, instituirea unui climat de integritate, predictibilitate şi transparenţă decizională și întărirea legăturii între educaţie şi cercetare-inovare.

„Este momentul unui consens politic şi social real, pentru o Românie creativă, o Românie a inovării, capabilă să răspundă sustenabil în contextul provocărilor globale – economice, demografice, de securitate şi climatice. Cred că a venit momentul ca autoritățile să scoată din sertar toate documentele strategice din domeniul cercetării, în perspectiva bugetului pe anul viitor. (…) 

Știinţa şi inovarea nu au culoare politică; dar ele pot marca semnificativ viitorul acestei ţări. Îmi manifest cu această ocazie disponibilitatea de a sprijini un efort interinstituţional susţinut, pentru ca la momentul în care vom celebra 100 de ani de unitate şi modernitate a statului român să ne aflăm pe alt loc în ierarhia europeană, în ceea ce priveşte performanţa în cercetare şi inovație”, a mai spus preşedintele la evenimentul ştiinţific, de la Academia Română.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Gigi Becali, decizie radicală după ce MM Stoica i-a luat apărarea lui Boutoutaou: „Nu stăm după el!”
Capital.ro
SURSE: DIICOT extinde ancheta în dosarul Nordis. Prejudiciul suplimentar reclamat depășește 42 de milioane de lei și 14 milioane de euro
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Mister la Moscova: un avion militar american a aterizat în Rusia. C-17 a venit de la Riga, iar Kremlinul spune că „nu știe nimic”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat