Ministrul Educaţiei: Anul şcolar 2016-2017 va începe tot în săptămâna cu 15 septembrie

Potrivit calendarului anului şcolar 2015-2016, elevii vor avea o săptămână în plus de vacanţă la iarnă, dar vor termina şcoala cu o săptămână mai târziu în iunie. Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunţat, vineri, la România TV, că a renunţat la ideea începerii anului şcolar viitor pe 5 septembrie. Aşadar, anul şcolar 2016-2017 va începe tot în săptămâna cu 15 septembrie.
Marius Neagu
11 sept. 2015, 07:56
Ministrul Educaţiei: Anul şcolar 2016-2017 va începe tot în săptămâna cu 15 septembrie

Am iniţiat un proces de consultare cu privire la începerea anului şcolar următor. A fost avansată ideea începerii anului şcolar 2016-2017 în data de 5 septembrie.

Doar 16% dintre părinţi au dorit ca anul şcolar să înceapă mai devreme. Asociaţiile din Turism au cerut să rămânem la săptămâna 15 septembrie 2016. Am ajuns la concluzia că anul şcolar e bine să înceapă cu 15 septembrie.

Având în vedere acest lucru, s-a creat spaţiul necesar pentru ca elevii şi profesorii să nu mai finalizeze vacanţa de iarnă pe 3 ianuarie, lucru care este absolut neconvenabil. Vacanţa de iarnă se va încheia în acest fel pe 10 ianuarie, a declarat ministrul Educaţiei Sorin Cîmpeanu la România TV.

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat la începutul lunii august, la finalul primei runde de dezbateri pe tema noii Legi a Educaţiei, că anul şcolar 2016-2017 va începe pe 5 septembrie.

Există o cerere susţinută cu argumente şi am apreciat din partea Consiliului Elevilor cererea de a începe şcoala mai devreme. Am apreciat maturitatea abordării, cu atât mai mult cu cât solicitarea a venit din partea elevilor, dar împreună cu precizarea că nu doresc aplicarea acestui lucru din 2015. Au dorit aplicarea din 2016, ceea ce am luat în considerare în momentul în care am aprobat calendarul pentru 2015-2016, l-am finalizat pe data de 4 septembrie, astfel încât pe 5 septembrie să înceapă următorul an şcolar„, preciza Sorin Cîmpeanu.

CITEŞTE ŞI Anunţ de ultima oră înainte de începerea noului an şcolar: Vacanţa de iarnă, prelungită cu o săptămână

Anul şcolar 2015-2016 începe la data de 1 septembrie 2015, se încheie la data de 31 august 2016 şi se structurează pe două semestre, după cum urmează:

Semestrul I
Cursuri – luni, 14 septembrie 2015 – vineri, 18 decembrie 2015
În perioada 31 octombrie-8 noiembrie 2015, clasele din învăţământul primar şi grupele din învăţământul preşcolar sunt în vacanţă.
Vacanţa de iarnă: sâmbătă, 19 decembrie 2015 – duminică, 10 ianuarie 2016
Cursuri – luni, 11 ianuarie 2016 – vineri, 5 februarie 2016
Vacanţa intersemestrială – sâmbătă, 6 februarie 2016 – duminică, 14 februarie 2016

Semestrul al II-lea
Cursuri – luni, 15 februarie 2016 – vineri, 22 aprilie 2016
Vacanţa de primăvară: sâmbătă, 23 aprilie 2016 – marţi, 3 mai 2016
Cursuri – miercuri, 4 mai 2016 – vineri, 24 iunie 2016
Vacanţa de vară: sâmbătă, 25 iunie 2016 – duminică, 11 septembrie 2016.”

Anul şcolar 2015-2016 are 36 de săptămâni de cursuri, însumând 175 de zile lucrătoare.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Contract de milioane din PNRR, pierdut prostește de o firmă de stat. Amenda dată de Curtea de Conturi: 2.500 lei
Capital.ro
Ce a schimbat, de fapt, Traian Băsescu în România. Dan Voiculescu îl judecă peste ani: O catastrofă irepetabilă
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
De ce se colindă în Ajunul Crăciunului și ce simbolizează colindele vechi românești
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend