Liviu Dragnea: Candidaţii PSD pentru alegerile locale trebuie stabiliţi până la 1 decembrie

Organizațiile județene ale PSD trebuie să-și stabilească viitorii candidați la alegerile locale de anul viitor până la 1 decembrie, a declarat sâmbătă, la Hunedoara, președintele interimar al formațiunii, Liviu Dragnea.
Filip Stan
12 sept. 2015, 18:41
Liviu Dragnea: Candidaţii PSD pentru alegerile locale trebuie stabiliţi până la 1 decembrie

Am stabilit ca 1 decembrie să fie data limită până la care toate organizațiile județene și locale să-și definească propunerile pentru candidați și nu va fi un proces caracterizat de formalism. Vrem ca fiecare candidat, în special candidații pentru funcțiile de primar (…), să fie oameni cu care să putem merge în fața comunităților și să le spunem cu curaj și cu încredere că sunt oameni buni gospodari. În primul rând trebuie să credem noi asta iar ca să credem noi asta trebuie să analizăm foarte bine„, a afirmat Liviu Dragnea.

Persoanele rămase definitive pe listele de candidați vor fi instruite apoi în cadrul unor cursuri de pregătire ce vor avea loc în primele luni ale anului viitor.

Nu vrem să facem greșeala să propunem niște candidați care n-au habar de administrație, de exemplu„, a punctat Liviu Dragnea.

Citeşte şi Dragnea: Perioade pentru Congres: 15 octombrie-1 decembrie şi sfârşit de ianuarie-început de martie

Potrivit acestuia, candidații PSD trebuie să aibă o viziune de dezvoltare a localităților, să cunoască legislația, modul de accesare a programelor finanțate din fonduri europene sau de la bugetul de stat. „Și banii bugetului de stat, și banii europeni nu sunt nelimitați iar primarii care sunt mai bine pregătiți dau șansa comunităților lor să aibă o viață mai bună„, a afirmat Dragnea.

Citeşte şi Dragnea, RĂCIT: Dacă era un ministru bun la Sănătate, nu eram atâţia atinşi de viroză. Reacţia lui Bănicioiu

El a arătat că pentru consiliile județene se va merge cu un candidat nominalizat, chiar dacă votul va fi pe listă. De asemenea, listele de consilieri locali vor trebui să cuprindă oameni respectați în comunitățile în care trăiesc.

În ceea ce privește sondajele de opinie, președintele interimar al PSD a menționat că aproximativ 40% dintre alegători și-au manifestat intenția să voteze cu social-democrații.

Am văzut foarte multe sondaje publicate în media națională, am văzut și sondaje care n-au fost publicate. Se pare că stăm bine. Unii zic că stăm foarte bine, alți zic că stăm bine. Ce este important este că nimeni nu spune că stăm prost. Dar este o simplă fotografie, o radiografie a acestui moment. Nu vom face greșeala să ne culcăm pe o ureche — pot fi mai multe motive pentru care avem cota aceasta, dar orice cotă în sondaje se spulberă dacă apar greșeli sau dacă ne permitem să mergem în fața oamenilor cu candidați care nu sunt credibili„, a spus liderul PSD.

Președintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, participă sâmbătă seară, la Hunedoara, la ședința de alegeri a organizației județene, alături de el aflându-se președintele Camerei Deputaților, Valeriu Zgonea, alți parlamentari ai partidului.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi detalii în cazul româncei găsite moartă în lada patului, în Italia. Fiul ei de 6 ani, posibil martor-cheie în anchetă
Fanatik.ro
David Popovici la 100 m liber, calificări și semifinale LIVE la CE de natație Paris 2026. Program serii, ora la care intră în bazin și cine transmite la TV
Capital.ro
Noile reguli pentru românii din Germania. Cum s-au schimbat ajutoarele sociale și cine riscă să piardă bani
Playtech.ro
Cod Galben de caniculă în România. Unde urcă temperaturile la 36 de grade și cum va fi vremea în București
Adevarul
Poliția i-a confiscat Ferrari-ul de 3,7 milioane de lire sterline la o jumătate de oră după ce s-a urcat la volan
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Viorel, un tată român de 26 de ani, s-a stins din viață în Italia. Acasă îl așteptau o soție și doi copii mici
iamsport.ro
Trauma care i-a schimbat viața fratelui lui Radu Drăgușin: ”Un om barbar. Nu concepeam așa ceva!”
MediaFlux
Putin a fugit din Moscova. Președintele Rusiei se teme tot mai mult de Zelenski
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat