Parlamentarii VOR SALARII cât ale judecătorilor de la ÎCCJ. Demnitarii îşi pregătesc lefuri de 15.000 de lei

Parlamentarii cer salarii cât judecătorii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, adică de peste 15.000 de lei. Doar în felul acesta s-ar face dreptate, spun aleşii, care se plâng că actualul salariu, de aproximativ 5.000 de lei, nu le ajunge să-şi cumpere haine sau să meargă la coafor, aşa cum le impune funcţia.
Iulian Tudor
14 sept. 2015, 10:00
Parlamentarii VOR SALARII cât ale judecătorilor de la ÎCCJ. Demnitarii îşi pregătesc lefuri de 15.000 de lei

Parlamentarii îşi pregătesc o lege de majorare a propriilor salarii pentru că se simt nedreptăţiţi. Spre exemplu, susţin că nu se poate ca judecătorii să câştige mai mulţi bani decât ei.

Citeşte şi: Demnitarii români, cu cele mai mari lefuri din Europa raportate la salariul mediu

„Indemnizaţia unui parlamentar, având în vedere echilibrul puterilor în stat, ar trebui să fie undeva, pe acelaşi palier cu a judecătorilor de la Înalta Curte. (…) Nu poţi vorbi de echilibrul puterilor în stat, dar în ce priveşte salarizarea la unul e de câteva ori sau de 5 ori mai puţin”, a declarat deputatul PND Daniel Oajdea.

Ideea nu doar că este susţinută de colegi, dar aceştia chiar plusează şi cer sume fabuloase.

„Este vorba despre un principiu. Într-adevăr, salariile parlamentarilor ar trebui să fie mărite. Nu ştiu dacă la nivelul judecătorilor sau magistraţilor, dar în orice caz mărite. (…)

5.000 de euro pe lună nu e o sumă uriaşă. Cei care trebuie să aibă primii salarii mari sunt cei care conduc„, a precizat deputatul UNPR Marin Anton.

Nu sunt singurii parlamentari care au cerut salarii de mii de euro.

„Decent ar fi de minimum 3.500 de euro pentru un parlamentar. (…) O mie de euro, eu, personal, ştiu că trebuie să vin în costume şi să-mi schimb în fiecare zi şi cămăşile, şi absolut tot„, a precizat senatorul UNPR Ionel Agrigoroaiei.

Un alt ales nemulţumit de banii pe care îi primeşte este senatorul PNL Steliana Miron. Ea se plângea că banii din indemnizaţia de senator nu îi ajung nici măcar pentru coafor.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
E confirmat! Iubita lui Toto Dumitrescu este însărcinată! Declarații oficiale
Fanatik.ro
Cum arată în prezent „cel mai frumos copil din lume”. Thylane este de o frumusețe rară
Capital.ro
Decizie importantă pentru Traian Băsescu. Judecătorii dau verdictul astăzi. Ce a decis CCR
Playtech.ro
La cât să setezi termostatul când afară sunt -5 grade. Diferența de un grad poate schimba factura cu 10%
Adevarul
„Haosul va începe”. Un sociolog rus anticipează sfârșitul lui Putin. „De îndată ce «șoimii» vor vedea că Rusia începe să piardă, îl vor dărâma”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce s-a ales de fata considerată cel mai frumos copil de pe Pământ
kanald.ro
Cutremur neobișnuit astăzi în Brașov! Ce magnitudine a avut seismul
Cancan.ro
CAUZA morții lui Marius Keseri. De ce boală suferea baterisul de la Direcția 5, de fapt
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Anunț pentru toți românii care vor face cumpărături de sărbători!
stirilekanald.ro
Siropul de tuse ucigaș: 20 de copii au murit și 5 sunt în stare critică
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025