NEGOCIERI înainte de moţiunea de cenzură. Cum vor vota UDMR şi minorităţile

UDMR va vota împotriva guvernului Victor Ponta, în plenul comun de marţi, dar nu va fi un vot pentru textul moţiunii de cenzură a PNL, care este unul "greşit", a anunţat, luni, liderul Uniunii, Kelemen Hunor. În schimb, reprezentanţii minorităţilor naţionale vor vota contra moţiunii, a dat asigurări Victor Ponta. 
Ionela Marcu
28 sept. 2015, 14:06
NEGOCIERI înainte de moţiunea de cenzură. Cum vor vota UDMR şi minorităţile

Premierul Victor Ponta şi liderul PSD, Liviu Dragnea, s-au întâlnit, luni după-amiaza, cu reprezentanţii minorităţilor naţionale.

Ponat a anunţat, după discuţii, că grupul Minorităților Naționale nu va susține moțiunea de cenzură depusă de liberali.

„Grupul minorităţilor a fost, încă de la începutul guvernării, un partener serios. Minoritățile vor susține în continuare coaliţia de guvernare  și nu vor vota moțiunea de cenzură, dar acest lucru nu reprezintă o noutate„, a declarat Ponta.

CITEŞTE ŞI PNL iese în stradă. Alina Gorghiu: Vor fi 10.000 oameni la mitingul din Parcul Izvor

În schimb, UDMR are o poziţie nuanţată. Kelemen Hunor a anunțat că UDMR va vota marți împotriva guvernului Victor Ponta, dar nu va fi un vot pentru textul moțiunii de cenzură.

Recomandarea în grup, adoptată cu majoritate, a fost să votăm împotriva Guvernului, dar nu este un vot pentru textul moțiunii de cenzură. E greu de făcut acesstă diferenţiere, dar vom face această separare. Vom avea o poziție nuanțată, nu una foarte brutală. Ştiu că lucrurile sunt albe sau negre, nu prea e loc de  nuanţe in zilele noastre, dar eu cred că e  nevoie de nuanțe. Împotriva Guvernului va fi votul nostru, dar nu pentru textul moțiunii”, a declarat liderul UDMR.

Liderul UDMR a arătat că ceea ce îi nemulţumeşte pe udemerişti sunt acuzațile care îi sunt aduse premierului în cadrul unui demers făcut în Parlament. 

„Fiind vorba despre un singur subiect și anume despre acuzațiile aduse premierului, noi considerăm că în Parlament nu se poate vota despre un astfel de subiect, este treaba Justiției, judecătorilor, în primul rând. În al doilea rând, și instituția moțiunii de cenzură este o instituție politică împotriva Guvernului, nu împotriva prim-ministrului și, bineînțeles, este și un precedent periculos pentru fapte presupuse care nu au legătură directă, nici indirectă cu funcția guvernamentală, cu poziția de prim-ministru.

Ar fi o greșeală să spunem că acest text este un text care poate fi susținut ca și text de moțiune de cenzură. Acesta este și motivul pentru care colegii noștri nu au semnat săptămâna trecută moțiunea de cenzură. Suntem o formațiune politică de Opoziție și sigur e bine să te comporți consecvent și logic ținând cont de unde te afli în Parlament și ne aflăm în băncile Opoziției — este un alt argument pentru votul nostru de mâine” „, a continuat Kelemen Hunor.

El a spus că votul la moțiunea de cenzură este o recomandare pentru parlamentarii UDMR, nu o obligație de serviciu.

„Mandat imperativ nu există, dar regulamentele grupurilor reunite ne indică într-un articol că un vot majoritar este obligatoriu pentru membrii grupului. E greu să spui (…) că este o obligație de serviciu, este o recomandare, dar eu sunt convins că membrii grupurilor noastre fac exact ceea ce am discutat. Suntem un grup disciplinat. Soarta Guvernului nu stă în voturile noastre. Nu stă nici măcar în voturile actualei Opoziții. Asta nu înseamnă că într-o societate democratică, într-un Parlament democratic nu trebuie să folosești instrumentele constituționale pentru a trimite un mesaj, inclusiv prin votul tău la o moțiune de cenzură către cei care se află la guvernare”, a spus liderul UDMR.

Potrivit acestuia, parlamentarii UDMR vor fi prezenți la dezbaterea moțiunii, mai puțin trei sau patru care sunt plecați în delegații.

Moţiunea de cenzură, semnată de 183 de parlamentari, va fi dezbătut şi votat, marţi, 29 septembrie, începând cu ora 10.00.

DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Parolele pe care să nu le pui niciodată la Gmail. Avertisment important pentru toți utilizatorii
Capital.ro
Se pune limită la apă! Decizia intră în vigoare începând cu noaptea de 19/20.06.2025
Playtech.ro
Penalităţi pentru întârzierea plăţilor la asociaţia de proprietari, în 2025. Cât dai în plus, de fapt
DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Adevarul
Cine este generalul poreclit „gorila“ care îl presează pe Trump să atace Iranul
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Regretele și temerile lui Ion Iliescu. Sfaturi pentru românii care vor să aibă o viață lipsită de griji
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali a luat decizia, după plecarea lui Nicușor Dan
kanald.ro
SUA eliberează, din nou, vize pentru tineri! Condiția pe care trebuie să o respecte studenții pentru a fi eligibili
Cancan.ro
Americanii sunt în stare de șoc! Cine ar fi, de fapt, femeia care se afișează la brațul lui Donald Trump: 'Melania îl detestă! Este doar o
Playsport.ro
Doi români au ajuns în cel mai mic oraș din lume, aproape de România. „Nu ne-a venit să credem ce am găsit aici”
Capital.ro
Final pentru Călin Georgescu. Ion Iliescu l-a demascat pe eroul mesianic: E și greșit, e și toxic
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
stirilekanald.ro
Doliu în lumea medicală din România! A murit la doar 33 de ani pe tura de gardă
Se dau bani în plus la pensie pentru o anumită categorie de seniori: Anunțul făcut de ASF
MediaFlux
Lovitură pentru toți pensionarii: până la 350 de lei tăiați din pensie în 2025
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
19% sau 21%? Majorarea TVA între promisiuni politice, riscuri economice și nevoia de reformă