ANAF scoate la VÂNZARE clădirile lui Dan Voiculescu. Care este PREŢUL de pornire

ANAF a finalizat evaluarea sediilor Grivco, Intact și televizunilor Antena 1 și Antena 3, imobile care i-au aparținut omului de afaceri Dan Voiculescu, și le va scoate la vânzare la un preț de pornire de 15 milioane de euro.
Ionela Marcu
29 sept. 2015, 16:32
ANAF scoate la VÂNZARE clădirile lui Dan Voiculescu. Care este PREŢUL de pornire

Surse oficiale au declarat pentru Profit.ro că șeful ANAF, Gelu Ștefan Diaconu, a optat pentru recuperarea prejudiciului din dosarul Voiculescu prin vânzarea imobilelor respective, nu prin darea în folosința altor instituții publice.

Imobilele au fost confiscate de stat după condamnarea lui Dan Voiculescu la 10 ani de închisoare. Prejudiciul din dosarul privatizării Institutului de Cercetări Alimentare (ICA este estimat la 60 de milioane de euro. Prețul de pornire la licitație pentru aceste imobile reprezintă astfel un sfert din prejudiciul calculat de stat.

Potrivit rapoartelor consultate de sursa citată, sediul Antenei 1 și Antenei 3, din Șoseaua București-Ploiești nr. 25-27, a fost estimat la o valoare de 3,4 milioane de euro.

Conform acelorași evaluări, imobilul din Strada Gârlei nr. 1B, lot 1 are o valoare de piață estimată la 3,5 milioane de euro, iar imobilul din Strada Gârlei nr. 1B, lot 2, a fost estimat la 8,3 milioane de euro. În aceste imobile își au sediile grupul Intact și compania Grivco.

În vara acestui an, Fiscul a vândut un apartament deținut de Dan Voiculescu pe Șoseaua Kiseleff din Capitală pentru aproximativ 400.000 de euro.

Potrivit instanței de judecată, Voiculescu a donat celor două fiice, Corina și Camelia, terenurile puse sub sechestru și ulterior confiscate, dar sub condiția de a nu le vinde sau schimba destinația pe timpul vieții acestuia.

Dosarul privatizării frauduloase a ICA a fost trimis în judecată în decembrie 2008, iar Voiculescu a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel București, în august 2014, la 10 ani de închisoare cu executare. După decizia instanței, Camelia Voiculescu a contestat confiscarea iar Tribunalul București a respins cererea.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Cât a costat rochia impresionantă purtată de Corina Caciuc la botezul fiului ei și al lui Laurențiu Reghecampf. Este creația unui român
Capital.ro
ANAF schimbă regulile pentru veniturile din străinătate: ce trebuie depus și când apare obligația 
Playtech.ro
Limită de plăţi impusă de bancă fără cererea clientului. Poți rămâne fără posibilitatea de a plăti dacă ai depăşit acest număr de tranzacţii
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Toto Dumitrescu, săltat de polițiști și internat la Psihiatrie. Fiul lui Ilie Dumitrescu a făcut prăpăd într-un magazin și s-a certat cu iubita
iamsport.ro
Giovanni Becali ar fi sabotat transferul lui Prunea în Serie A: ”E șmecher, nu? Am trimis hârtie acolo că e operat la genunchiul drept, că a avut ligamentele rupte!”
MediaFlux
Horoscop 24 iunie: O zi a alegerilor inspirate și a întâlnirilor care pot schimba planuri de viitor
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?