Ştefănel Dan Marin: Garantez că bucurestenii vor primi apă caldă şi căldură în această iarnă

Primarul interimar al Capitalei, Stefanel Dan Marin, a dat din nou asigurari ca bucurestenii nu vor ramane la iarna fara apa calda si caldura. Mai mult, acesta a precizat ca Primaria Capitalei are banii necesari pentru a acoperi o crestere a tarifului la gigacalorie cu circa 5%, astfel incat pretul la populatie sa ramana neschimbat.
Iulian Tudor
30 sept. 2015, 12:39
Ştefănel Dan Marin: Garantez că bucurestenii vor primi apă caldă şi căldură în această iarnă

„Am observat in ultimele zile in media diverse comentarii legate de fuziunea RADET cu ELCEN. Am auzit declaratii de la ELCEN ca pretul gigacaloriei s-ar putea mari si bucurestenii ar fi afectati. Am mai auzit ca bucurestenii ar fi vaduviti in aceasta iarna de agentul termic. Bucurestenii garantez ca vor primi apa calda si caldura in aceasta iarna. Noi ne aflam cu bugetul pe masa la rectificare si voi incerca sa scot anumite sume de bani si sa le aloc catre RADET. Sunt in discutii si urmeaza sa inaintam la nivel guvernamental suma care va fi dislocata din buget ca si ajutor de incalzire. Daca ELCEN mi-a cerut 450 milioane lei, aceasta suma este nerealista. Inteleg ca dl. director de la ELCEN a cerut diverse sume. Eu i-am oferit garantia ca noi vom oferi banii necesari pentru a-si plati furnizorii ca sa poata livra agent termic. Va fi o intalnire cu premierul pe aceasta tema, cel mai probabil saptamana asta”, a declarat Stefanel Dan Marin, primarul interimar al Capitalei, scrie hotnews.ro.

Electrocentrale Bucuresti (ELCEN) a anuntat marti ca a ajuns la un acord impreuna cu Romgaz, compania care asigura gazele naturale pentru centralele termice din Capitala, astfel incat furnizarea de gaze sa nu fie intrerupta dupa 15 octombrie, din cauza datoriei de circa 362 milioane lei.

Citeşte şi Directorul ELCEN: Am convenit cu Romgaz să eşaloneze datoriile

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu Nicolae Stanciu, cât de gravă e, de fapt, accidentarea. Italienii tocmai au făcut anunțul
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii românești. Direcția 5 e în doliu. S-a stins membrul formației: Am fost împreună 30 de ani. Îți mulțumim din suflet!
Playtech.ro
Ce urmează după codul roşu de ploi, conform ANM? Când cresc iar temperaturile
Adevarul
Cum a ajuns comisarul european pentru agricultură să lucreze la o stână din România: „Trebuia să mulgem oile dimineața, să producem brânza”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
Vești bune! Mamele și veteranii ar putea fi scutiți de plata contribuției la sănătate
Cancan.ro
Piedone a spus adevărul: Care este singurul parizer sănătos din comerț, de fapt, potrivit fostului șef ANPC
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Soluția ANRE pentru prețuri mai mici la energie. Cum ar putea fi calculate facturile
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar