Bănicioiu, întrebat despre pacienţii care apelează la tămăduitori: îi încurajăm să se adreseze doctorului

Ministrul Sănătății, Nicolae Bănicioiu, a declarat joi, la Târgoviște, că nu încurajează pacienții să apeleze la metode alternative, aceștia trebuind să se adreseze doctorului, sistemului medical, dacă au probleme de sănătate.
Iulian Tudor
08 oct. 2015, 13:05
Bănicioiu, întrebat despre pacienţii care apelează la tămăduitori: îi încurajăm să se adreseze doctorului

Ministrul a fost întrebat de jurnaliști despre măsuri de combatere luate în cazul falșilor tămăduitori care promit, în unele cazuri, vindecarea unor boli grave cu diverse tincturi.

”Depinde la care vă referiți, că sunt terapeuți, sunt și tămăduitori, dar noi îi sfătuim, și aici e o strategie continuă a sistemului sanitar în general, noi îi sfătuim pe toți oamenii care au o dificultate din punct de vedere medical să se adreseze medicului (…). Nu îi încurajăm să apeleze la metode alternative.

Bănicioiu: Statutul personalului medical ar putea intra în vigoare spre sfârşitul anului

Că există și variante complementare, medicina alopată, naturistă, există și varianta terapiei chinezești, terapia indiană, sunt metode care pot fi considerate complementare, dar nicidecum alternative, după părerea mea. Deci pentru orice situație de ordin medical sfătuiți-i și dumneavoastră, ca organ media, pe toți să se adreseze unui medic”, a precizat ministrul Bănicioiu.

Ministrul Sănătății, Nicolae Bănicioiu, a participat, joi, la Spitalul Județean Târgoviște, la inaugurarea proiectului european ”Dezvoltarea serviciilor publice electronice la unități sanitare în județul Dâmbovița”.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Monica Bousquet, culturista care face furori la 64 de ani. Cum arată, de fapt
Capital.ro
Noi reguli bancare în UE începând de azi, 9 octombrie. Băncile aplică sistemul de control pentru IBAN și beneficiar
Playtech.ro
Se poate ieși la pensie militară după doar 15 ani de muncă? Ce prevede legea actuală
Adevarul
Un cetățean indian s-a predat ucrainenilor după doar trei zile pe front. Cum a fost recrutat
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce s-a ales de fata considerată cel mai frumos copil de pe Pământ
kanald.ro
O tânără a fost găsită fără suflare în camera unui hotel din Bali. Turista de 27 de ani consuma doar fructe crude și ajunsese la 22 de kilograme
Cancan.ro
CAUZA morții lui Marius Keseri. De ce boală suferea baterisul de la Direcția 5, de fapt
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Meteo 9 octombrie. ANM anunță în ce zone lovesc ninsorile
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar