Victor Ponta le-a cerut miniştrilor să-şi instaleze o aplicaţie pe telefoane. Despre ce este vorba

Premierul Victor Ponta le-a solicitat, miercuri, miniștrilor să-și instaleze pe telefoanele mobile aplicația pentru site-ul Guvernului realizată de Secretariatul General al Executivului.
Iulian Tudor
14 oct. 2015, 11:22
Victor Ponta le-a cerut miniştrilor să-şi instaleze o aplicaţie pe telefoane. Despre ce este vorba

„Vă rog să vă descărcați, (…) să folosiți și, mai ales, să criticați aplicația, că, în general, așa este în România: cineva face și ceilalți critică. Din partea dumneavoastră aștept critica, a presei la fel, ca să îmbunătățim aplicația, dar cred că dacă trăim în secolul al XXI-lea trebuie să o avem”, a spus prim-ministrul Victor Ponta, în debutul ședinței de Guvern, arătând că SGG a realizat pentru prima dată o aplicație pentru smartphone pentru site-ul Guvernului, scrie Agerpres.

Ponta și-a exprimat speranța că această aplicație va fi utilă celor care vor să obțină informații despre activitatea Guvernului și deciziile luate.

„La mine funcționează, sper că și la alții și, cu siguranță, poate fi îmbunătățită, dar bine că am făcut-o și ideea de ‘open government’ pe care am lansat-o de câțiva ani, împreună cu câțiva colegi, se pare că prinde contur și în toate clasamentele mondiale Guvernul României și activitatea guvernamentală a progresat foarte mult.

Dacă putem să mergem și spre structurile deconcentrate și birocrația din alte zone cu atât mai bine„, a arătat premierul.

DailyBusiness
Cum alegi un pepene copt fără să îi dai cep. 6 metode prin care te asiguri că o să ai pe masă cel mai dulce şi mai roşu pepene
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Scandal la Beach, Please! Jandarmii au amendat o trupă celebră pentru limbaj vulgar
Capital.ro
Elena Udrea, devastată. Adio, eliberare din închisoare?! Nu regretă faptele și sfidează justiția
Playtech.ro
Anunţul momentului despre vremea în august! Va fi o lună cum nu am mai avut de ani de zile, spun meteorologii
DailyBusiness
Tupeul nu are limite! Se dă spor de gen la stat. Bărbații sunt plătiți în plus doar pentru că au o femeie în conducere
Adevarul
Moartea suspectă a ministrului Transportului din Rusia, fisura care zguduie sistemul de putere de la Kremlin
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Românii din fotoliile de lux, chemați la arme. Ce prevede noul proiect de lege
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Cine sunt femeile celebre care au fost în viața lui Lucian Viziru. Cel mai dorit burlac din România a cucerit celebrități precum Catrinel Sandu sau Gabriela Spanic
Cancan.ro
Detalii de ULTIMĂ ORĂ: unde a fost văzut Emil Gânj, criminalul Andei
Playsport.ro
Moștenirea între donație și vânzare-cumpărare. Cum lași proprietăți copiilor ca să nu le piardă, simplu și eficient
Capital.ro
Vârsta de pensionare va crește. Bolojan nu mai are răbdare cu românii: Mai există undeva așa?
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Noua listă cu medicamente al căror consum însemnă pierderea carnetului. Ce se întâmplă cu mare parte a analgezicelor
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Planta care alungă căpușele din curte. Ce ar trebui să ai neapărat în grădină ca să scapi de musafirii nepoftiți