Victor Ponta, după o întâlnire cu liderii ALDE : Măsurile amânate din CODUL FISCAL vor fi aplicate mai devreme

Premierul Victor Ponta a anunțat, luni, la finalul unei întâlniri cu liderii ALDE Călin Popescu-Tăriceanu și Daniel Constantin, că, la propunerea acestei formațiuni, coaliția de guvernare va decide aplicarea de la 1 ianuarie 2016 a unor măsuri din Codul fiscal care fuseseră amânate inițial pentru o perioadă mai lungă de timp, precum reducerea impozitului pe dividende.
Iulian Tudor
19 oct. 2015, 10:03
Victor Ponta, după o întâlnire cu liderii ALDE : Măsurile amânate din CODUL FISCAL vor fi aplicate mai devreme

„Eu stiti ca sprijin, si este o initiativa categoric in partea liberala a programului de guvernare, insa cu siguranta si PSD si UNPR sunt de acord cu acest lucru, ca acele masuri din Codul Fiscal, care au fost amanate un an de zile la cererea PNL, sa fie aplicate anticipat.

Ca asa e in Romania, social-democratii si ALDE vor sa luam masuri de dreapta si cei de dreapta nu vor sa le luam. Nu mai intelege nimeni mare lucru, dar eu inteleg un lucru: ca putem, in baza rezultatelor acestui an, sa aplicam anticipat cateva dintre masuri si aici e vorba de reducerea impozitului pe dividende de la 16% la 5%, plafonarea CASS-ului la cinci salarii medii, asa cum era normal in momentul in care s-a schimbat regimul PFA-urilor si, de asemenea, o masura dubla la microintreprinderi, cresterea plafonului de la 65.000 de euro la 100.000 de euro, dar in acelasi timp, obligatia de a avea cel putin un angajat.

In felul asta, un angajat care cotizeaza la bugetul de asigurari sociale. Este o masura care din punct de vedere economic si bugetar va fi pe plus, asa cum si reducerea de la 16% la 5% va fi pe plus, exact ca la TVA-ul la alimente. Am incasat mai multi bani cu TVA de 9% decat cu 24%, pentru ca fiscalizam, stimulam declararea veniturilor”, a declarat Victor Ponta.

Premierul a mai spus că până vineri vor avea loc discuţii pe această temă în cadrul coaliţiei, iar „vineri putem să venim cu sumele puse la dispoziţie şi cu măsurile strategice pentru viitor„.

Citeşte şi: AMNISTIA FISCALĂ, adoptată miercuri de Guvern. Ponta: „Nu scutim pe nimeni de niciun leu”

„Nu are sens să fie introduse (aceste măsuri — n.r.) în timpul anului. Încep de la 1 ianuarie, pentru că e noul an fiscal. Decizia e a coaliției și o vom lua zilele următoare. Propunerea e de la ALDE, eu spun că e sustenabilă”, a conchis Ponta

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ceremonia de deschidere JO 2026. Flacăra olimpică, aprinsă la Cortina. Jocurile Olimpice sunt oficial deschise
Capital.ro
Statul poate lua terenul de la proprietari. Limitele clare impuse de lege. Se achită obligatoriu despăgubiri
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Test nuclear secret efectuat de China. SUA acuză camuflarea exploziilor nucleare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil