Atacuri aeriene în Siria: 35 de morţi în spitale

Cel puțin 35 de sirieni, pacienți și personal medical, au fost uciși și 72 răniți în cursul unei "recente și semnificative creșteri" a numărului loviturilor aeriene asupra spitalelor din Siria, a anunțat joi organizația Medici fără Frontiere (MfF), relatează AFP.
Alina Costache
29 oct. 2015, 03:47
Atacuri aeriene în Siria: 35 de morţi în spitale

Creșterea numărului loviturilor aeriene, pentru care organizația nu a identificat o cauză, a început la sfârșitul lui septembrie și a făcut să fie lovite în total 12 spitale în provinciile Idleb, Alep și Hama, dintre care șase sunt susținute de MfF.

„În total, șase spitale au fost constrânse să-și înceteze activitățile… și patru ambulanțe au fost distruse. (…) Accesul la servicii de urgență, de maternitate, de pediatrie și de îngrijire primară rămân grav compromise în aceste zone”, precizează MfF.

Potrivit comunicatului organizației, „zeci de mii de persoane au fost forțate să-și părăsească domiciliile” din cauza atacurilor.

„După peste patru ani de război, rămân siderat să văd în ce măsură dreptul internațional umanitar poate fi atât de ușor desconsiderat de diferitele părți implicate în conflict”, a afirmat Sylvain Groulx, șeful misiunii MfF în Siria.

Conflictul din Siria declanșat în martie 2011 s-a soldat deja cu peste 250.000 de morți, 6,5 milioane de strămutați în interiorul țării și 4,2 milioane de refugiați peste hotare.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
CRBL, dezvăluiri despre relația cu fiica lui. Relația lor s-ar fi răcit: „M-a pus la zid”. Cum le răspunde celor care spun că a uitat de Alessia
Fanatik.ro
Incredibil! Noul Șahtior Donetsk va juca în campionatul Rusiei! Cum este posibil așa ceva
Capital.ro
Călin Georgescu nu se oprește. A depus plângere la CSM împotriva lui Nicușor Dan. Ce acuzații aduce
Playtech.ro
Cum se va calcula pensia pentru angajații MAI în 2026. Schimbări legislative
Adevarul
Costul vieții în 2025: cele mai accesibile și cele mai scumpe țări din lume. Cât te costă să trăiești în România
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Zile libere pentru părinți când se închid școlile și grădinițele. Legea a fost dată din 2020
Cancan.ro
Fetița femeii ucise la Apărătorii Patriei este TRAUMATIZATĂ! Ce repetă micuța încontinuu
iamsport.ro
Pericol pentru CFR Cluj! Riscă să primească interzis în cupele europene
MediaFlux
Ghidul ajutoarelor pentru pensionari privind plata facturilor la utilități! De marți, 21 octombrie 2025, se pot depune cererile pentru bani
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025