Elicopter moldovean capturat de talibani: Forţele de securitate afgane au descoperit patru cadavre lângă epavă

Patru persoane și-au pierdut viața în urma capturării marți seara a elicopterului MI-17, aparținând unei companii aeriene private din Republica Moldova, în provincia Faryab, din nordul Afganistanului, relatează miercuri Jurnal.md, indicând că un bilanț anterior consemna trei morți, între care, posibil, și un cetățean moldovean.
Alina Costache
25 nov. 2015, 12:15
Elicopter moldovean capturat de talibani: Forţele de securitate afgane au descoperit patru cadavre lângă epavă

Reprezentanții companiei Valan International Cargo Charter, proprietara aparatului de zbor, au anunțat că elicopterul se afla în Afganistan în baza unui contract cu guvernul american, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Operaţiune a poliţiei moldoveneşti împotriva unei grupări paramilitare. Pregătea atacuri asupra instituţiilor statului

Elicopterul de tip MI-17, produs în 2007, cu 21 de persoane la bord, a fost doborât de talibani. Elicopterul efectua o misiune civilă de transportare a ajutorului umanitar. Echipajul elicopterului era compus din trei cetățeni moldoveni: Groza Oleg, Buruiană Ionel și Crihan Mihail, primii doi fiind piloți, iar al treilea, inginer secund.

Forțele de securitate afgane, care au lansat o operațiune de salvare a ostaticilor, au găsit epava elicopterului și patru cadavre, printre care se presupune că ar fi și un cetățean moldovean. Nu se știe nimic despre restul persoanelor capturate de către insurgenții talibani. În regiunea respectivă erau în total trei aparate de zbor moldovene, unul dintre acestea îndeplinea o misiune a ONU, iar celelalte două efectuau zboruri civile în baza unor contracte cu guvernul american.

Citeşte şi Elicopter din Republica Moldova, capturat în Afganistan. Trei MORŢI, 18 ostatici luaţi de talibani

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gigi Becali, furios pe Mircea Lucescu după înfrângerea României: “Bagă-l pe Baiaram! Patru schimbări trebuiau făcute la pauză cu turcii ăștia de 2 lei!”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. În ce zi se dau ceasurile înainte cu o oră. Are efecte ascunse asupra organismului
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Ordonanța invizibilă de combatere a creșterii prețurilor la carburanți: „Scade riscul penuriei, dar efectele sunt inexistente”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj