PSD este în DOLIU. Viorica Afrăsinei, fost deputat, a murit în urma unei boli groaznice

Viorica Afrăsinei, una dintre personalităţile marcante ale politicii locale a trecut, miercuri, la cele veşnice. Fost deputat, subprefect şi director al Cancelariei Prefectului, aceasta s-a stins după ce mai mult de un an a luptat cu suferinţa provocată de o boală necruţătoare. Dispariţia ei din această lume a adus durere în sufletele celor care au cunoscut-o şi apreciat-o.
Iulian Tudor
26 nov. 2015, 11:43
PSD este în DOLIU. Viorica Afrăsinei, fost deputat, a murit în urma unei boli groaznice

Colegii de partid din PSD au precizat că a fost o doamnă în tot ceea ce a făcut şi i-a pus mereu pe alţii pe primul loc, scrie monitorulbt.ro. „A fost o doamnă deosebită”, afirmă senatorul PSD Doina Federovici.

Cuvinte de laudă a avut şi prefectul Costică Macaleţi, care a avut onoarea de a colabora cu Viorica Afrăsinei din noiembrie 2012 până anul trecut, perioadă în care aceasta i-a condus cancelaria. „Am fost foarte buni colegi şi la serviciu şi în partid”, a susţinut prefectul.

Citeşte şi Gorghiu: Ar fi mai civilizat dacă PSD i-ar cere lui Şova să facă un pas în afara Senatului

Şi Valeriu Zgonea, preşedintele Camerei Deputaţilor, a avut cuvinte de laudă despre fostul demnitar.

„De-a lungul a trei mandate, i-a reprezentat cu cinste, demnitate şi bună-credinţă pe botoşăneni în Parlamentul României, fiind unul dintre cei mai apreciaţi şi devotaţi deputaţi. A fost un intelectual vertical, un politician preocupat de binele oamenilor, o colegă remarcabilă şi o prietenă minunată, care va rămâne veşnic în amintirea noastră”, a fost mesajul lui Valeriu Zgonea.

Carieră marcată cu cele mai înalte distincţii

Trupul neînsufleţit a fost depus la Biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” de pe Pietonalul Unirii, unde cei care au cunoscut-o îi pot aduce un omagiu. Înmormântarea va avea loc sâmbătă, la Cimitirul Pacea. Senatorul Doina Federovici a anunţat că va cere onoruri militare, având în vedere faptul că Viorica Afrăsinei a fost decorată, pe 30 noiembrie 2002, cu Ordinul naţional pentru merit în grad de cavaler. Distincţia conferită de preşedintele de atunci, Ion Iliescu, a fost cea mai înaltă acordată unui parlamentar botoşănean. În acelaşi an, însă pe 27 iulie, Viorica Afrăsinei a primit titlul de cetăţean de onoare al municipiului Botoşani, iar pe 1 noiembrie 2013 şi pe cel de cetăţean de onoare al comunei Coşula.

Viorica Afrăsinei a fost deputat în perioada 1992-2004, subprefect în perioada 2009-2010, iar din mai 2010 până în toamna acestui an a ocupat funcţia de director al Cancelariei Prefectului. Fostul demnitar era căsătorit şi avea doi copii.

Dumnezeu să o odihnească în pace!

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Amendă de 6.000 de lei pentru români de Crăciun și Revelion. Interzis pentru românii care stau la bloc
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend