Clădire de birouri cu înălţime dublă faţă de cea admisă ar putea fi construită pe Calea Dorobanţilor

O nouă clădire cu 8 etaje ar putea fi construită pe Calea Dorobanților, lângă Ambasada Serbiei. Terenul pe care se propune ridicarea noului imobil se află într-o zonă protejată, iar confom PUZ Zone Protejate, înălțimea maximă admisă este 16 metri. Noua clădire de birouri ar urma să aibă 33,50 metri.
Iulian Tudor
09 dec. 2015, 10:48
Clădire de birouri cu înălţime dublă faţă de cea admisă ar putea fi construită pe Calea Dorobanţilor

Pe Calea Dorobanților nr.32, într-o zonă protejată a Capitalei, se propune ridicarea unui clădiri de birouri cu 8 etaje. Potrivit Planului Urbanistic Zonal (PUZ) aflat în dezbatere publică, înălțimea maximă a noului imobil va fi de 33,50 metri, în condițiile în care indicatorii urbanistici specifici zonei protejate prevăd o înălțime maximă de doar 16 metri, scrie b365.ro.

Noul imobil va fi construit pe un teren de aproximativ 2.200 metri pătrați pe care se află deja patru clădiri între care și cea în care funcționează Grădinița nr.85.

Proiectul își propune „desființarea parțială a clădirilor amplasate pe latura de nord a parcelei, aflate în stare avansată de degradare, în pericol de colaps, clădiri lipsite de valoare culturală” și „edificarea unei clădiri de birouri (posibil locuințe la nivelele superioare), pe latura de est a lotului, cu regim de înălțime de 3S+P+8E”.

Deocamdată este incertă soarta Grădiniței nr.85, pentru că în planul de reglementări aferent PUZ-ului Calea Dorobanților nr.32, clădirea figurează cu funcțiunea de birouri. De altfel, în avizul primit de la Ministerul Culturii pe 22 iulie 2015, se menționează că noul imobil cu 8 etaje va fi construit în extinderea corpului C1 (grădinița), iar în avizul de la Ministerul Apărării Naționale, emis la 26 mai 2015, se precizează că imobilul în care funcționează acum grădinița va fi demolat parțial pe zona din spate.

Beneficiarii și dezvoltatorii proiectului sunt Emil Tănăsoiu și Daniel Tănăsoiu, acționari la Primavera Development și la firma de construcții ACMS. Cei doi, tată și fiu, sunt cunoscuţi în piaţa imobiliară în primul rând pentru dezvoltarea şi vânzarea pentru 100 milioane euro a parcului de afaceri S-Park din nordul Capitalei. De asemenea, familia Tănăsoiu deține și terenul de la Răzoare pe care a fost propusă ridicarea unui turn cu 20 de etaje.

Planul Urbanistic Zonal Calea Dorobanților nr.32 se află în dezbatere publică pe site-ul Primăriei Capitalei, iar pentru a fi realizat este necesară aprobarea Consiliului General al Municipiului București.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Martor la leșinul lui Mircea Lucescu, Vladimir Screciu a vorbit în lacrimi despre fostul selecționer: „E ceva tulburător. Mă doare”
Capital.ro
Taxe pentru proprietarii de mașini. Se achită obligatoriu la înmatricularea fiecărui vehicul
Playtech.ro
Cum arată un apartament cu 3 camere de peste 90.000 de euro din Bucureşti. Este lângă Grand Arena Mall, pentru ce plăteşti suma uriaşă
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi frați de 5 și 8 ani și-au pierdut viața în timp ce jucau de-a v-ați ascunselea. Părinții i-au găsit într-un frigider
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB audiat în scandalul meciurilor trucate a spus-o direct: ”De ce să nu pun și eu 10 milioane de lei și să iau 100 de milioane?”
MediaFlux
Procedura care-l poate salva pe Mircea Lucescu. Ce este sistemul ECMO propus de medicii de la Spitalul Universitar
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj