O femeie din Constanţa a născut două fetiţe siameze. Starea lor este critică

Un caz rar pentru România au avut de rezolvat medicii din cadrul Spitalului Județean Constanța. O femeie de 24 de ani, din Valu lui Traian, care mai avea cinci copii, a dat naștere marţi unor siamezi.
Iulian Tudor
22 dec. 2015, 11:56
O femeie din Constanţa a născut două fetiţe siameze. Starea lor este critică

UPDATE: Cele două siameze care s-au născut în această dimineaţă în cadrul Spitalului judeţean Constanţa sunt în stare critică, spun medicii, mai ales că investigaţiile de ultimă oră arată că cele două au un organ comun. „Deocamdată sunt intubate, iar starea lor este critică. În urma investigaţiilor clinice am descoperit că au ficatul comun, deci este posibil ca una dintre ele să nu supravieţuiască. Vom vedea cum evoluează starea lor, însă este greu de precizat un pronostic medical în condiţiile în care vorbim de prematuritate extremă. E posibil ca una dintre ele să nu supravieţuiască”, a declarat, pentru „Cuget Liber”, dr. Mihnea Avram, directorul medical al Spitalului Judeţean Constanţa.

Femeia, însărcinată în 33 de săptămâni, a fost transportată de urgență, luni seara, la unitatea medicală, după ce a intrat în travaliu. Evoluția sarcinii nefiind urmărită, medicii au crezut, inițial, că femeia va da naștere unor gemeni, potrivit reporterntv.ro.

Spre surpriza mamei și a cadrelor medicale, în cursul dimineții de marţi aceasta a dat naștere la două fetițe lipite în zona sternului, a toracelui și abdomenului.

Fetițele sunt intubate și ventilate mecanic, iar medicii bănuiesc, după prima radiografie, că acestea ar putea împărți un singur ficat. În perioada următoare, atât femeia cât și cele două micuțe vor fi monitorizate, iar când starea de sănătate va permite vor fi operate, pentru separare.

„Cele două fetițe au fost aduse pe lume prematur, la 33 de săptămâni și cântăresc câte 1500 de grame. Deocamdată urmăm procedura clasică, fetițele sunt intubate, sunt la incubator și perioada următoare este foarte critică dar urmează să vedem cum evoluează. Sunt toate șansele să trăiască, cel puțin una dintre siameze”, a spus dr. Mihnea Avram, directorul Spitalului Clinic Județean Constanța.

Citeşte şi Pentru gravide: SFATURI şi IDEI ca să ai o sarcină sănătoasă

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Care este secretul tenismenei Sorana Cîrstea pentru o formă fizică de invidiat. Sportiva și-a dezvăluit atuurile
Capital.ro
ITP 2026. RAR anulează inspecția tehnică periodică. Documentul devine nul. Regulă pentru proprietarii de mașini
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Test nuclear secret efectuat de China. SUA acuză camuflarea exploziilor nucleare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil