Un bărbat, trimis în judecată pentru că obţinea bani dintr-un site care difuza seriale fără drept

Procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție au trimis în judecată un bărbat care a înființat un site, în 2011, care oferea seriale fără a avea acordul titularilor de drepturi și dădea posibilitatea clienților să încheie abonamente.
Iulian Tudor
22 dec. 2015, 17:17
Un bărbat, trimis în judecată pentru că obţinea bani dintr-un site care difuza seriale fără drept

Tarifele acestor abonamente au fost inițial de 45 de lei, urmând ca, în cursul anului 2014, un abonament pentru o perioadă de 6 luni să ajungă la un tarif de 90 de lei, respectiv 140 de lei pentru o perioadă de un an„, se arată într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.

Procurorii Secției de urmărire penală și criminalistică din cadrul PÎCCJ au dispus trimiterea în judecată a inculpatului Dan Stelian sub aspectul săvârșirii infracțiunii de punere la dispoziția publicului de opere, fără acordul titularilor.

Modalitatea de plată a abonaților a fost aceea de a trimite suma la un număr de SMS afișat pe site sau de a plăti online la un procesator de plăți, pe baza unui contract încheiat de către inculpat cu acesta. De asemenea, clienții au putut plăti contravaloarea abonamentelor prin curierat și direct, trimițând sumele de bani în conturi bancare.

Activitatea propriu-zisă s-a desfășurat într-un sediu din municipiul Târgu-Mureș, în care era biroul inculpatului, iar difuzarea serialelor pe site-ul acestuia s-a realizat prin intermediul serverelor aparținând unei societăți comerciale ce avea ca obiect de activitate furnizarea de servicii electronice, firmă ce a devenit ulterior co-contractanta inculpatului pentru asigurarea funcționării paginilor web, conform contractului încheiat cu acesta„, se arată în comunicat.

În vederea recuperării prejudiciului creat titularilor de drepturi s-a dispus instituirea măsurilor asigurătorii asupra unor bunuri mobile și imobile, asupra unui domeniu aparținând inculpatului, precum și asupra sumelor prezente și viitoare aflate la diferite unități bancare și al căror titular este inculpatul.

Totodată, prin actul de sesizare a instanței s-a solicitat confiscarea bunurilor, domeniului sau sumelor de bani care au făcut obiectul măsurilor asigurătorii, până la concurența sumei de 1.948.190,12 lei.

Dosarul a fost trimis spre soluționare Judecătoriei Târgu-Mureș.

DailyBusiness
34 de studenți români afectați de interdicția SUA pentru studenții străini a Harvard
Spynews
Răsturnare de situație în cazul morții lui Andrei Versace! Ce s-a găsit în corpul influencerului. Rezultatele INML contrazic tot ce se știa
Bzi.ro
Avertismentul Cristinei Demetrescu pentru Nicuşor Dan: Luna neagră Lilith îl bântuie!
Fanatik.ro
Apare modelul Dacia care va mătura piața auto europeană. Cum arată autoturismul surprins deja pe o șosea din România
Capital.ro
Cutremur în România. Traian Băsescu a fost bătut: Vă dau în premieră!
Playtech.ro
Afacerea „Carnet de CEC”, în 2025. Obiectul din comunism se vinde acum cu mii de lei
DailyBusiness
Val de petiții online după alegerile prezidențiale. Anularea scrutinului, arestarea lui George SImion și Călin Georgescu, scoaterea AUR în afara legii și retragerea cetățeniei române pentru cetățenii moldoveni, câteva dintre cereri
Adevarul
Captură uriașă pe o autostradă din Germania: români opriți cu portbagajul plin de bunuri furate
wowbiz.ro
L-am găsit!! Cine este SPP-istul lui Nicușor Dan, care a rupt inima femeilor pe rețelele de socializare: "Noroc cu domnul Președinte..." | EXCLUSIV
Spynews
Fiica lui Mihai Albu, prezentă la cununia civilă a tatălui ei! Mikaela a făcut declarații emoționante
Spynews
Dana Badea a rugat livratorul care i-a adus mâncare să se dezbrace și l-a băgat în dormitor. Ce s-a întâmplat după ce bărbatul a acceptat / VIDEO
Evz.ro
Schimbare uriașă pentru Android. Când intră în vigoare
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
Ce se întâmplă în relația dintre Anamaria Prodan și Ronald Gavril
kanald.ro
El este șoferul de 28 de ani care a murit în accidentul de pe Centura de Nord a Craiovei. Acesta era un afacerist cunoscut în oraș
Cancan.ro
Chinurile în care a murit Olivia, românca de 36 de ani din Belgia. Ce i-a făcut iubitul ei român de 42 de ani: 'De neconceput'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
George Simion, arestat?! Liderul AUR a anunțat personal: N-o să mai fiu...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Triunghiul amoros scandalos continuă. Impresara a aflat că milionarul se căsătorește cu amanta
stirilekanald.ro
Cine este șoferul de 28 de ani care a murit în accidentul de pe Centura de Nord a Craiovei. Era patronul unei cunoscute patiserii din oraș
Diana Sosoaca a rabufnit cand a aflat ca George Simion va contesta rezultatul alegerilor la CCR: „Hai sictir, Iuda!”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ce spune Nicușor Dan despre un viitor premier dat de PSD