Procurorii au eliminat pista teroristă în atacul asupra unor militari în faţa moscheii din Valence

Bărbatul care a intrat cu mașina, vineri după-amiază, în militarii postați în fața unei moschei din Valence, sud-estul Franței, a declarat că intenția sa a fost să ucidă soldați sau să fie ucis de aceștia, a afirmat sâmbătă procurorul Alex Perrin, precizând că "pista teroristă este în acest moment eliminată", relatează AFP.
Filip Stan
02 ian. 2016, 18:22
Procurorii au eliminat pista teroristă în atacul asupra unor militari în faţa moscheii din Valence

„Nimic nu trimite la apartenența la o rețea” teroristă, a indicat Perrin, într-o conferință de presă, făcând referire la „comportamentul unui individ solitar”.

După reținerea sa, acesta a făcut „afirmații confuze”, vorbind despre „voința sa de a fi ucis de militari”, pe motiv că aceștia „omoară oameni”, sau să fie ucis de ei, „o modalitate de a se prezenta ca martir”, a indicat procurorul. Atacatorul, care a fost rănit grav la braț și la picior de militarii care au încercat să-l neutralizeze, a fost spitalizat la Valence și interogat în cursul după-amiezii de sâmbătă.

Agresorul, în vârstă de 29 de ani, francez de origine tunisiană, nu era cunoscut de poliție, justiție ori serviciile de informații. Chiar dacă există întrebări cu privire la sănătatea sa mintală, nu îi este cunoscut nici „un trecut psihiatric”, a precizat procurorul Perrin.

Conform acestuia, este vorba despre „un musulman praticant, dar nu radical”, rezident la periferia orașului Lyon, șomer, aflat la Valence de câteva zile, pentru a-și vizita familia.

La domiciliul său și în automobil „nu au fost găsite arme sau documente legate de o eventuală apartenență la un radicalism religios sau la mișcări teroriste”, a indicat Perrin.

„Motivațiile sale sunt deocamdată inexplicabile”, a adăugat procurorul, subliniind totuși că, în timpul atacului, bărbatul „ar fi strigat „Allah e mare”, ceea ce arată o legătură cu o anumită religiozitate”.

Citeşte şi Focuri de armă în faţa unei moschei din Franţa. Un bărbat a vrut să intre cu maşina în 4 militari

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Resortul fabulos pe care îl construiește Dumitru Dragomir. E la 10 minute de București, este unic în România și se va întinde pe 14.000 mp. „O să faci bine oamenilor”
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Cât costă o tractare în Bulgaria. Sumele pe care ajung să le plătească unii șoferi în 2026
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Câți bani câștigă femeia care îi face curat lui Mihai Trăistariu. Artistul a dezvăluit ce salariu îi oferă
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?