Primele imagini de la Colectiv, după incendiul devastator. Administratorul clădirii face acuzaţii grave VIDEO

INCENDIU COLECTIV. Administratorul clădirii în care a funcţionat clubul Colectiv a făcut dezvăluiri uluitoare la România TV, acuzând că după izbucnirea incendiului cineva a oprit curentul, astfel că s-a oprit şi instalaţia de ventilare.
Filip Stan
11 ian. 2016, 13:37
Primele imagini de la Colectiv, după incendiul devastator. Administratorul clădirii face acuzaţii grave VIDEO

INCENDIU COLECTIV. Intrarea în clubul Colectiv este, în continuare, păzită de poliţişti. O echipă România TV l-a găsit pe administrator în curtea interioară a fostei fabrici de încălţăminte Pionierul. Bărbatul a făcut dezvăluiri uluitoare, susţinând că preşedintele Iohannis s-a pripit când l-a făcut erou pe Andrei Rugină, acesta din urmă fiind cel care a adus în Colectiv artificiile fatale.

Citeşte şi Cătălin Scânteie, rănit în INCENDIUL de la COLECTIV: La cele mai mici atingeri, ţâşneşte sângele. IMAGINI CUTREMURĂTOARE

Cum să-l declari erou naţional, când el a fost principalul cap aici! Suntem şi noi vinovaţi, dar să facem fiecare parte! Avem fiecare greşeala noastră! Dar de ce pe-unul îl declarăm erou naţional, unul cu care ne-am confruntat… I-am zis: „De ce-ai adus aşa ceva, că nu trebuie!”, iar el a răspuns „Nu, că-ţi aduc specialist! Că sunt cu ardere rece!”. Deci el a insistat să se pună”, a declarat administratorul clădirii.

Citeşte şi Cristian Popescu Piedone merge la psiholog. „Are coşmaruri, plânge, a luat calea bisericii…”

Adrian Rugină a scos din flăcările de la Colectiov cel puţin 10 persoane care astăzi sunt in viaţă. Administratorul de la fosta fabrică Pionierul spune că mai există un vinovat, pe care nu l-a identificat încă nimeni. „Pe cameră nu se vede cine a oprit curentul. Undeva… heblul e-n stânga! Au intrat în panică când s-au stins luminile. Au stat până când a curs buretele ăla pe ei. Fumul n-ajunsese jos. Dacă nu se oprea curentul mergea şi instalaţia de ventilare. Fumul era tras afară şi doar îi ardea„, mai spune administratorul.

Bărbatul lansează în continuare acuzaţii dure, spunând că tragicul incendiu a avut loc pentru a fi răsturnat guvernul Ponta.

În spitale din Capitală mai sunt internate, luni, trei persoane rănite în incendiul din clubul Colectiv, dintre care una în stare critică, iar în clinici din Marea Britanie, Olanda, Belgia, Austria, Israel şi Germania sunt 18 pacienţi.

Din datele centralizate la Ministerul Sănătăţii, 21 de răniţi în incendiul de la Colectiv mai sunt internaţi în spitalele din ţară şi din străinătate.

În spitalele din Bucureşti sunt internaţi trei dintre răniţi, unul fiind în stare critică. La Spitalul Floreasca sunt doi pacienţi, iar al treilea este la Institutul „CC Iliescu”.

Ministerul Sănătăţii a precizat că 78 dintre răniţii care au fost trataţi, după incendiul din 30 octombrie, în spitale din Capitală au fost externaţi.

 

Dintre cei 39 de răniţi transferaţi din spitale din Capitală în unităţi sanitare din străinătate mai sunt internaţi 18, toţi în stare stabilă, iar alte două persoane se află în tratament ambulatoriu. Opt dintre răniţi sunt internaţi în Belgia, trei în Marea Britanie, câte doi în Austria, Olanda şi Germania şi unu în Israel.

În urma incendiului din 30 octombrie 2015 din Colectiv şi-au pierdut viaţa 63 de persoane, dintre care 27 de persoane au murit în aceeaşi noapte, iar ulterior 24 în spitalele din ţară şi 12 dintre răniţii transferaţi în străinătate.


DailyBusiness
Cât a ajuns să coste o franzelă albă după majorarea TVA-ului. Șeful ROMPAN anunță noi scumpiri: ”Prețul pâinii va mai crește. Avem impozite mai mari de plătit”
Spynews
Insula Iubirii. George Jaguarul, dezvăluiri din viața personală. Ispita, vânată de femei înainte să participe la emisiune: "Miere pentru albine"
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ei sunt frații care au fondat celebrele Adidas și Puma. Au ajuns să se urască și nu și-au mai vorbit până la moarte
Capital.ro
Avertisment pentru șoferii cu buletin clasic sau carte de identitate cu cip. Lege în România, amendă 1.600 lei
Playtech.ro
Cât a ajuns să coste o noapte de cazare în Corbu, plaja sălbatică vizitată pentru frumuseţea sa. Locul s-a dezvoltat enorm în ultima perioadă
Adevarul
Marile inundații care au lovit regiunea Moldovei, după 1990. Cu ce au legătură dezastrele
wowbiz.ro
Anunț oficial! Cât vor fi bursele elevilor în anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a explicat care sunt criteriile de acordare: „Meritul trebuie să fie merit”
Evz.ro
Armata de Cartea Recordurilor. Este cea mai mică din lume, dar a dus războaie teribile
Prosport.ro
FOTO. „Asta e artă”. Vedeta a renunțat complet la haine de ziua ei
kanald.ro
O mamă disperată, jignită de Poliția din Călărași. Răspunsul incredibil al autorităților la apelul femeii: „Să vezi ce amendă-ți iei!”
Cancan.ro
Elena Udrea și-a găsit deja loc de muncă, după ce a ieșit din închisoare. În ce domeniu va profesa fostul ministru 😲
Capital.ro
Cristela Georgescu a simțit personal durerea. Sunt clipe triste pentru România: Am plâns unii în brațele altora
StirileBZI
Pensionarii pot pleca la tratamente! Noi serii de bilete disponibile pentru minivacanța de Sfânta Maria
stirilekanald.ro
Rezultatul necropsiei Sînzianei Lovin, medicul militar găsit fără viață în propria casă de fiica sa de 19 ani! Descoperirea cutremurătoare a medicilor legiști
Ilie Bolojan a vorbit cu primarii despre scăderea cheltuielilor: „Statul român nu mai are capacitatea financiară să susţină în continuare cheltuielile actuale cu administraţia publică”