Cazul Bodnariu. Parlamentarii aflaţi în Norvegia au cerut reanalizarea ordinului de plasare a copiilor

Delegaţia de parlamentari aflată în Norvegia a cerut "imperios" guvernatorului localităţii de reşedinţă a familiei Bodnariu reanalizarea ordinului de plasare a copiilor pentru că măsura adoptată ar fi disporoporţionată şi este o interpretare abuzivă a principiului interesului superior al copilului.
Ionela Marcu
21 ian. 2016, 14:45
Cazul Bodnariu. Parlamentarii aflaţi în Norvegia au cerut reanalizarea ordinului de plasare a copiilor

Parlamentarii români au cerut (…) imperios reanalizarea ordinului temporar de plasament pe considerentul că măsura adoptată este una disproporţionată şi reprezintă o interpretare abuzivă a principiului interesului superior al copilului (potrivit legislaţiei internaţionale relevante), adăugând că există suspiciuni rezonabile privind unele vicii de procedură (nerespectarea de către Barnevernet a etapelor procedurale prevăzută în legislaţia norvegiană)„, potrivit unui comunicat de presă emis de Senat.

În cadrul întâlnirii cu guvernatorul judeţului Sogn og Fjordane, Anne Karin Hamre, parlamentarii au expus situaţia mai multor familii ai căror copii au fost plasaţi în familii surogat. Parlamentarii au menţionat că situaţia familiei Bodnariu a generat o „emoţie deosebit de puternică în rândul cetăţenilor români” penrtu că Barnevernet, instituţia care se ocupă de respectarea drepturilor copiilor în Norvegia, acţionează cu lipsă de transparenţă şi că asupra sa planează suspiciuni asupra modului în care gestionează cazurile.

Delegaţia a vizitat şi familia, discutând cu Marius şi Ruth Bodnariu, a „vizitat locuinţa şi a constatat condiţiile adecvate de viaţă şi dezvoltare oferite copiilor de către părinţi”, potrivit sursei citate. De asemenea, parlamentarii au discutat cu vecinii familiei şi cu alţi membri ai comunităţii locale.

CITEŞTE ŞI Ana Costea, despre cazul Bodnariu: Vor fi consultări bilaterale între agenţiile pentru protecţia copilului

În perioada 20-22 ianuarie o delegaţie de parlamentari, condusă de deputatul Mircea Dolha şi din care fac parte deputaţii Mircea Lubanovici, Maria Grecea şi Ovidiu Iane şi senatorii Titus Corlăţean, Ben-Oni Ardelean şi Marian Vasiliev face o vizită în Norvegia pentru a întreprinde „demersuri politice pentru susţinerea reîntregirii familiilor de români ai căror copii au fost preluaţi de Serviciul local norvegian de protecţie a copilului”.

În programul delegaţiei sunt incluse convorbiri cu reprezentanţi ai conducerii Ministerului Afacerilor Externe, ai Ministerului Copiilor, Egalităţii şi Incluziunii Sociale, ai unor comisii ale Parlamentului norvegian şi cu reprezentanţi ai comunităţii româneşti din Norvegia.

DailyBusiness
Toți românii care au cont la bancă trebuie să știe asta. Schimbări importante legate de transferuri bancare
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Alex Dobre și Louis Munteanu, titulari în amicalul România – Canada! Surprize în primul 11 al lui Mircea Lucescu. Exclusiv
Capital.ro
Dispare cartea de identitate model 1997. Decizia Guvernului privind noile cărți electronice de identitate
Playtech.ro
Ce este taxa de proprietate (stamp duty) şi cum se aplică pentru românii care locuiesc în Marea Britanie
Adevarul
Nicușor Dan, despre viața sub pază: „Anunți când cumperi mălai, discuțiile cu copiii sunt cenzurate”
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatoare TV, apariție mai mult decât îndrăzneață
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 8-14 septembrie 2025: Leii nu se mai pot ascunde de ceea ce simt! Trecutul le dă mari bătăi de cap nativilor
Cancan.ro
Vine iarna mai repede decât ne așteptam! Pe ce dată scad temperaturile sub 0 grade Celsius în România, potrivit meteorologilor Accuweather
iamsport.ro
Prunea a alcătuit primul 11 all-time ideal al României! Pentru cine i-a exclus pe Dobrin și Balaci
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile de serviciu ale magistraților? Decizia va fi dată de CCR pe 24 septembrie
stirilekanald.ro
VIDEO Femeia călcată cu mașina de amant s-a stins la spital. Victima a fost și bătută cu cruzime de individul care a încercat ulterior să-și ia viața
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…