Bărbatul care a UCIS un taximetrist în cartierul Berceni, prins după PATRU ani. Procurorii l-au reţinut pentru 24 de ore

Un tânăr de 31 de ani a fost prins vineri de polițiști, la aproape patru ani după ce a înjunghiat un taximetrist în cartierul Berceni din Bucureşti. Procurorii criminaliști din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul București au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și reținerea bărbatului.
Iulian Tudor
22 ian. 2016, 14:45
Bărbatul care a UCIS un taximetrist în cartierul Berceni, prins după PATRU ani. Procurorii l-au reţinut pentru 24 de ore

În 4 octombrie 2011, în jurul orei 13.20, pe bulevardul Obregia din sectorul 4, un taximetrist în vârstă de 59 de ani a fost ucis cu mai multe lovituri de cuţit, în propriul autoturism.

Vineri, procurorii au pus în mişcare a acţiunea penală şi l-au reţinut pe B. I., în vârstă de 31 de ani, pentru o perioadă de 24 de ore, a anunţat Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti. Din probele administrate până în prezent, a rezultat că, în 4 octombrie 2011, în jurul orelor 13.20, într-un taxi, inculpatul i-a aplicat mai multe lovituri de cuţit şoferului C. N., în zonele cervicală şi toracică. Victima a decedat în urma leziunilor suferite.

Procurorii criminalişti din Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti şi ofiţerii Serviciului Omoruri din Poliţia Capitalei au audiat, pe parcursul anchetei, peste 100 de persoane, pentru identificarea autorului faptei. Au fost vizionate imaginile surprinse de zeci de camere de supraveghere în vederea reconstituirii traseului urmat de victimă, de la ultimul punct în care i-a fost observată prezenţa (Piaţa Obor) până la locul faptei.

Taximetristul omorât pe Bulevardul Alexandru Obregia a fost înjunghiat de opt ori în zona gâtului, moartea fiind violentă, potrivit rezultatelor autopsiei, anunţa, la acea vreme, procurorul Bogdan Staicu, de la Parchetul Tribunalului B

Totodată, pe lângă alte activități specifice, au fost vizionate imaginile surprinse de zeci de camere de supraveghere în vederea reconstituirii traseului urmat de victimă, de la ultimul punct în care i-a fost observată prezența (Piața Obor) până la locul faptei.

În plus, au fost verificate numeroase informații în legătură cu posibilul agresor, furnizate inclusiv prin intermediul mass-media, cazul fiind unul intens mediatizat.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Dureros! Ultimul mesaj al soției lui Charlie Kirk, postat cu doar câteva ore înainte de asasinarea activistului
Fanatik.ro
Pep Guardiola și-a ales favoriții din NBA. Cine sunt jucătorii lui preferați din perioada post-Michael Jordan
Capital.ro
Schimbare la toate băncile din UE. Va fi verificat fiecare transfer SEPA. Destinatarul va fi comparat cu IBAN-ul
Playtech.ro
Unde se vorbește limba română în afara României? Ţările în care te simţi ca acasă
Adevarul
Ramzan Kadîrov a ajuns o umbră. De la imaginea de lider dur, la pacient dependent de dializă. Cine conduce, în realitate, statul cecen
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei înainte să fie ucisă în trenul din Carolina de Nord! Ce a apucat să spună înainte de atacul cumplit care i-a provocat moartea
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 pentru joi, 11 septembrie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 28,63 de milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Ultimele 2 întrebări la care Charlie Kirk a răspuns. Ambele par a fi o coincidență cu asasinarea sa
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a ”înțepat” pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
Pensie pentru contributivitate de 2.806 lei pe lună. Care e suma maximă pentru 3,7 milioane de pensionari
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Monstrul din Caracal ar putea ieși din închisoare. Cum vrea Gheorghe Dincă să scape de pușcărie