Nissan îşi extinde colaborarea cu Renault. Anul acesta vor lansa automobilele complet autonome

Nissan Motor ia în considerare extinderea colaborării cu Renault, obiectivul fiind înregistrarea unor reduceri de costuri de cel puțin 4,3 miliarde de euro (4,65 miliarde de dolari) în acest an, a afirmat directorul general al alianței, Carlos Ghosn, într-un interviu acordat publicației nipone Nikkei.
Filip Stan
26 ian. 2016, 11:05
Nissan îşi extinde colaborarea cu Renault. Anul acesta vor lansa automobilele complet autonome

Renault și Nissan au un parteneriat din 1999, în care Renault deține 44,3% din acțiunile Nissan, în timp ce Nissan controlează un pachet de 15% din acțiunile Renault. Cu toate acestea, echilibrul între Renault și Nissan în cadrul alianței a devenit un subiect tensionat după ce, în luna aprilie, statul francez și-a majorat participația deținută la Renault de la 15% la 19,7%, în ideea de a-și dubla drepturile de vot la grupul auto. În schimb, Nissan nu are în prezent drepturi de vot la Renault.

În decembrie, Renault și Guvernul francez au ajuns la un acord în urma căruia Parisul își va limita drepturile de vot la Renault, atenuând astfel interferențele autorităților franceze asupra Nissan.

Comentând acordul, Ghosn a declarat că problema a fost soluționată într-o manieră satisfăcătoare pentru toate cele trei părți implicate.

Este un rezultat bun, nu mai sunt dubii, întrebări, discuții. Am lăsat totul în urmă. Nissan și Renault se vor concentra acum pe dezvoltarea sinergiile„, a afirmat directorul general al alianței.

Citeşte şi Duster a devenit cel mai vândut model al Grupului Renault-Nissan

Acesta a adăugat că în viitor cele două companii vor împărți mai multe responsabilități la nivel global și regional. Alianța are ca obiectiv înregistrarea unor reduceri de costuri de cel puțin 4,3 miliarde de euro în acest an, față de 3,8 miliarde de euro estimate pentru anul 2014. Astfel, mai multe componente auto vor fi standardizate și operațiunile vor fi mai eficiente, a explicat Ghosn.

Până în 2020, alianța Renault-Nissan va lansa cel puțin zece mașini „fără șofer”, a anunțat Carlos Ghosn, confirmând declarația din 7 ianuarie, de la la salonul Consumer Electronics Show (CES), organizat la Las Vegas.

Automobilele complet autonome vor fi lansate în cursul acestui an. Ele vor fi dotate cu un dispozitiv numit „controlul benzii unice de circulație”, care va permite vehiculelor să se deplaseze în mod autonom pe autostrăzi, fără să schimbe banda de circulație, a explicat Carlos Ghosn.

Acesta a adăugat că Renault-Nissan va lansa în 2016 o aplicație pentru dispozitivele mobile ce le va permite utilizatorilor să interacționeze din depărtare cu mașinile lor, schimbând muzica și temperatura mașinii.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”