Turcia denunţă o nouă încălcare a spaţiului său aerian de un avion militar rus. Ambasadorul rus, convocat de urgenţă

Turcia l-a convocat vineri pe ambasadorul rus la Ankara pentru a-i comunica "condamnarea fermă" a faptului că un avion rus i-a încălcat spațiului aerian, a anunțat sâmbătă MAE turc, denunțând "o atitudine iresponsabilă", relatează AFP și Reuters.
Iulian Tudor
30 ian. 2016, 17:50
Turcia denunţă o nouă încălcare a spaţiului său aerian de un avion militar rus. Ambasadorul rus, convocat de urgenţă

„Un avion Su-34 din aviația rusă a încălcat spațiul aerian la ora locală 11.46 ieri (vineri, 09.46 GMT — n.r.)”, a precizat ministerul într-un comunicat.

„Subliniem încă o dată că Rusia poartă întreaga responsabilitate a oricăror consecințe grave care ar putea decurge dintr-o astfel de atitudine iresponsabilă„, a adăugat ministerul, subliniind că Ankara cere Rusiei „să acționeze cu responsabilitate”.

Citeşte şi: Cazul avionului rus doborât de Turcia. Erdogan: Ne dorim să nu se fi întâmplat. Sper ca aşa ceva să nu se mai repete

„Facem un apel clar către Federația Rusă să nu violeze spațiul aerian turc, care este și spațiul aerian al NATO”, se mai menționează în comunicat.

Secretarul general al NATO Jens Stoltenberg a îndemnat şi el, sâmbătă, Rusia să acţioneze „în mod responsabil” şi să respecte „deplin” spaţiul aerian al Alianţei Nord-Atlantice, imediat după ce Ankara a anunţat că un avion rus de vânătoare de tip Su-34 i-a încălcat vineri spaţiul aerian.

„Îndemn Rusia să acţioneze în mod responsabil să să respecte deplin spaţiul aerian NATO”, declară Stoltenberg, citat într-un comunicat.

„Rusia trebuie să adopte toate măsurile necesare pentru a se asigura că asemenea încălcări nu se repetă”, îndeamnă secretarul general al Alianţei.

Acest avertisment intervine la două luni după ce un bombardier rus a fost doborât de aviația turcă deasupra frontierei siriene, provocând o gravă criză diplomatică între Moscova și Ankara, care au poziții divergente în conflictul din Siria.

Rusia susține regimul lui Bashar al-Assad, în timp ce Turcia apreciază că plecarea acestuia este necesară pentru soluționarea conflictului, scrie Agerpres.

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Tily Niculae, cu ochii în lacrimi! Un singur mesaj, primit într-o perioadă delicată, a făcut-o să plângă | FOTO
Bzi.ro
Eclipsa de lună schimbă viața zodiilor. Racii, Scorpionii și Vărsătorii, cele mai afectate semne astrale
Fanatik.ro
Creșterea TVA la 24%, scenariul care îi îngrozește pe români. Avertismentul specialiștilor: ”Să nu ne jucăm cu focul”
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. A trimis o cerere de prelungire a suspendării pe 27 august
Playtech.ro
Răcire bruscă a vremii! Vine toamna pe nepregătite, ANM anunţă potop
Adevarul
Propagandista înfocată a lui Putin, Margarita Simonian, diagnosticată cu o boală extrem de gravă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Cine sunt Cristi și Adelin, tinerii care au murit în accidentul din Budeasa! Cei doi aveau niște cariere strălucite în față
Cancan.ro
BREAKING | Mama Adrianei Bahmuțeanu a murit
iamsport.ro
Elena Udrea, acuzații extrem de grave: ”CFR Cluj mereu a fost susținută de Burleanu și FRF! Neluțu Varga e o interfață a domnului Coldea”
MediaFlux
Probleme la pensii. Ministrul Muncii anunță măsuri de ultimă oră
stirilekanald.ro
Edith, adolescenta din București dispărută de 7 zile, a fost găsită. Unde se afla fata de 14 ani
substantial.ro
12 simptome ale accidentului vascular cerebral pe care toată lumea ar trebui să le cunoască