O centrală solară gigantică a fost inaugurată în inima Saharei

Regele Marocului, Mohammed al VI-lea, a inaugurat la Ouarzazate, în inima Saharei, una dintre cele mai mari centrale solare din lume, "Noor 1"(Lumină), prima etapă dintr-un proiect mai amplu destinat stimulării producției de energie regenerabilă în Maroc și Africa.
Iulian Tudor
05 feb. 2016, 08:00
O centrală solară gigantică a fost inaugurată în inima Saharei

Însoțit de șeful guvernului, Regele Marocului, Mohammed al VI-lea a dat în mod simbolic startul producției centralei, situată la douăzeci de kilometri de Ouarzazate, în sud-estul Marocului, potrivit Agerpres.

Lansarea oficială a avut loc în prezența mai multor membri ai guvernului și responsabili străini, cum ar fi ministrul francez al ecologiei, Ségolene Royal.

Alimentată de oglinzi curbate mari, aliniate în deșert, această centrală cu o capacitate de 160 megawați este prima etapă a unei ferme solare gigantice, prezentată de către creatorii săi drept cea mai mare din lume. Aceasta va produce peste 500 de megawați de energie fotovoltaică la Ouarzazate în 2018 și va furniza electricitate pentru un milion de gospodării.

Lansată în 2013, construcția centralei a costat 600 de milioane de euro și a fost finanțată printr-un parteneriat public-privat, care a implicat, printre altele, Banca Africană de Dezvoltare, Agenția marocană pentru energie solară, Uniunea Europeană și operatorii privați. 

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
Adrian Mititelu a pierdut procesul de 7 milioane de euro cu Victor Pițurcă! Reacția patronului de la FC U Craiova: „A fost un cartuș! Eu nu am ce pierde”. Update exclusiv
Capital.ro
Parlamentul European schimbă regulile pentru permisele de conducere. Anunț oficial pentru toți șoferii din UE
Playtech.ro
Tabel: penalizările aplicate pentru pensia anticipată parțială, în funcție de lunile de anticipare
Adevarul
Dezamăgirea unui cuplu britanic după 9 ani în Bulgaria: „Pensionarea de vis s-a transformat în coșmar. Am fost aproape omorâți de sistemul medical”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
FOTO Cum arată apartamentele în care s-au mutat deja primele familii afectate de explozia din Rahova
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
Viktor Orban, implicat în finanțarea unei echipe importante din SuperLiga: ”Ar trebui să produci bani, nu să stai cu mâna întinsă!” / ”De acolo s-au plătit salariile”
MediaFlux
54% în plus la pensie. Plăți istorice la Pilonul II de pensii
stirilekanald.ro
Vladimir Putin, sfătuit să nu meargă la Budapesta. "Ar putea fi asasinat"
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi