Atenţie la cumpărăturile online. Cum puteţi fi păcăliţi

Preţul afişat pe site-urile de cumpărături nu este întodeauna preţul final. V-aţi putea trezi cu cardul mai gol pentru că, fără ştirea dumneavoastră, la preţul afişat pe internet se adaugă fel şi fel de comisioane pentru conversia valutară.
Filip Stan
05 feb. 2016, 15:59
Atenţie la cumpărăturile online. Cum puteţi fi păcăliţi

Anumite magazine online, care au reprezentanţe în mai multe ţări din Europa, au banca într-o anumită ţară din Europa, Suedia, Germania, Olanda, şi atunci se face o conversie valutară. Mai ales dacă plăteşte cu un card în lei, pe extras poate să descopere că plata este făcută în euro şi că are o sumă mai mare de plată,” explică Roxana Pascu, purtător de cuvânt Centrul European al Consumatorilor România, potrivit digi24.ro.

Adică se face un schimb valutar pentru care clientul nu şi-a dat acordul: leii sunt schimbaţi în euro la cursul băncii din străinătate. Cu cât comanda e mai mare, cu atât creşte şi diferenţa dintre preţul pe care clientul credea că îl va plăti şi suma efectiv retrasă de pe card.

„Suntem conştienţi de problemă şi am deschis o investigaţie împreună cu băncile cu care lucrăm şi reprezentanţii furnizorilor de carduri de credit. Din informaţiile noastre, un număr limitat de clienţi au fost afectaţi. Îi rugăm să ne contacteze de urgenţă”, au declarat reprezentantii H&M.

Şi patronii cehi ai lanţului Aoro au comunicat autorităţilor că au deschis o investigaţie. Şi totuşi, patronii magazinelor şi băncilor spun că diferenţa nu a ajuns în conturile lor.

„Când vedem un preţ în lei nu înseamnă neapărat că tranzacţia este una domestică. Soluţia este la comercianţi, care pot să avertizeze clienţii care cumpără de pe site-ul lor că tranzacţia respectivă se poate deconta cu o suma uşor diferită pentru că nu este făcuta printr-o bancă din România,” spune Cosmin Vladimirescu, director general al Mastercard.

Autorităţile spun că au mâinile legate, întrucât informaţia că preţul afişat pe site nu este întotdeauna preţul final apare pe cele mai multe astfel de magazine online. E drept, cu litere mici, tocmai la rubrica termeni şi condiţii.

„Din păcate nu îşi pot recupera diferenţa. Este bine să citim şi termenii şi condiţiile pentru că acolo putem să descoperim lucruri nebănuite,” recomandă Roxana Pascu.

Astfel, clientul plăteşte în plus, dar nu se ştie cine se bucură de diferenţă. În ultima săptămână, 14 clienţi au depus plângeri în care se arată nemulţumiţi de experienţele nefericite în urma cumpărăturilor online.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Veste proastă pentru Universitatea Craiova! S-a accidentat și nu va juca la Galați. Exclusiv
Capital.ro
Președinta CCR răspunde după controversa privind întâlnirea cu Ilie Bolojan. Simina Tănăsescu respinge „ferm și categoric” speculațiile
Playtech.ro
Motivul pentru care poţi observa o panglică galbenă prinsă de clanţa uşii. Mesajul pe care vor să îl transmită proprietarii
Adevarul
„Ce salariu v-ar mulțumi în Botoșani?” Răspunsurile care au devenit virale: „Până în 30.000 de lei. Mai exact? 50.000”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un incident cumplit a avut loc în apropierea Capitalei. O mașină a fost strivită între două camioane
iamsport.ro
Scouterii vin la derby-ul Rapid - Dinamo! Grameni, pe radarul unei echipe din Europa League. Există interes și pentru Alex Dobre
MediaFlux
Weekendul 15-16 august este influențat de ecourile Eclipsei de Soare în Leu. Ce se întâmplă cu zodiile de foc
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat