Fenomen INEDIT: Pensionarii din Franţa aleg să-şi cheltuiască pensia în România

România este recunoscută pe plan european că exportă forţă de muncă, iar cei mai mulţi dintre compatrioţii noştri au ales Spania, Italia, iar mai nou Anglia. Totuşi, ţara noastră este atractivă pentru pensionarii şi studenţii din Franţa, care aleg să-şi cheltuiască pensia în România.
Filip Stan
11 feb. 2016, 08:49
Fenomen INEDIT: Pensionarii din Franţa aleg să-şi cheltuiască pensia în România

Dacă prezenţa tinerior francezi în România este un fenomen care a început acum câţiva ani, mai nou, şi pensionarii francezi preferă să se mute în România. Potrivit consulilor francezi din cinci mari oraşe româneşti, cele două categorii de francezi sunt atrase în România de preţurile mici şi de calitatea vieţii.

“Clujul este un oraş în plină expansiune, un oraş foarte dinamic şi are a doua cea mai mare comunitate franceză după Bucureşti. Avem puţin peste 1.200 de persoane, o populaţie formată din studenţi, în principal studenţi francezi la medicină. Observăm fenomene destul de recente până la urmă, precum francezii care se retrag la pensie în România, un fenomen în creştere şi studenţii. Aceasta este categoria francezilor care creşte şi cel mai mult în România, în principal la Cluj şi la Iaşi”, spune consulul onorific al Frantei la Cluj, Pascal Fesneau, citat de RFI.

De ce aleg pensionarii din Franţa să se mute în România
 
În principal, viaţa în România este mai ieftină şi, uneori, pensiile franceze nu sunt foarte mari în comparaţie cu nivelul vieţii în Franţa care rămâne ridicat. şi apoi, unii au câte o poveste în spate. Au cunoscut România înainte să se instaleze aici, au prieteni români şi, pentru că au prieteni aici, au decis să vină în România, uneori în sate îndepărtate. Eu ştiu trei familii de pensionari francezi care trăiesc între Huedin şi Cluj, la ţară şi sunt fericiţi să regăsească o calitate a vieţii pe care au pierdut-o în Franţa. O calitate a vieţii pe care noi, cei care locuim în provincie o cunoaştem, aceea de a avea o grădină, peisaje superbe, de a consuma produse ecologice, de a consuma roşii care au gust, spune oficialul francez.

Fenomenul francezilor care se instalează în România pentru a profita de viaţa mai ieftină şi de vreme este cunoscut şi la Constanţa. Pe lângă aceşti francezi, rezidenţi permanenţi, Constanţa găzduieşte vara 2.000 de turişti francezi veniţi, în special, la spa-urile de la malul mării, după cum povesteşte consului Franţei la Constanţa, Doru Glăvan. „Vorbim de cupluri mixte care s-au mutat pentru că vara e foarte frumos, marea este aproape, iar pensiile le permit să aibă un nivel de viaţă confortabil la Constanţa. Ca specificitate a muncii consulare la Constanţa este activitatea legată de afacerile maritime, schimburile de pe vapoare şi cea legată de francezii care vin să-şi petreacă vacanţa de mare pe coastă, în special la hitelurile care au facilităţi de sănătate şi Spa. Preţul pe care îl plătesc în aceste unităţi hoteliere este mult mai mic decât în Franţa. Altă categorie a francezilor de la Constanta este cea a echipei care lucrează pe platformele de foraj maritin în largul mării. Este vorba deste 20 de persoane.”

Preţurile mici pentru studii, dar şi calitatea învăţământului, sunt motivele care au atras an de an, sute de studenţi francezi la Iaşi, pitrivit consulului Franţei în acest oraş, Radu Grădinaru. „Vorbim de 600-700 de francezi la Iaşi, în principal studenţi. Iaşiul este, în primul rând, un oraş universitar. Cei mai mulţi vin să studieze medicina.”

DailyBusiness
Evaluare Națională. Luni, 23 iunie, peste 159.000 de elevi de clasa a VIII-a susțin proba scrisă la limba și literatura română
Spynews
Vedetele, hărțuite de fani obsedați. Mara Bănică și Cornel Păsat au povestit experiențele care i-au marcat: „Mi-a urmărit copilul”, „A apărut goală în fața mea”
Bzi.ro
Andreea Esca, cu un decolteu amețitor pe covorul roșu la TIFF! Știrista de la PRO TV a făcut furori!
Fanatik.ro
Sicriu de mii de euro, covor roșu și flori de lux! Cât costă, de fapt, o înmormântare ca a lui Ciprian Pian?
Capital.ro
Au declarat zi de doliu național. O mare stea a României s-a stins prea devreme: Ne plecăm fruntea în fața unei pierderi de neînțeles
Playtech.ro
Pensia minimă nu mai este fixă: cât primești dacă ai lucrat între 10 și 14 ani
DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Adevarul
China dezvoltă prima tehnologie de război electronic cu 6G: Sistemul ar fi capabil să anihileze radarele avioanelor F-35 în câteva secunde
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Evaluare Națională 2025. Ce subiecte au primit elevii la Limba și Literatura Română 
Spynews
Nu e doar frumoasă, e și gospodină! Rețeta Ramonei de la Neatza de salată de vinete / VIDEO 
Evz.ro
Caniculă, urmată de răcire temporară și noi creșteri de temperatură.
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
kanald.ro
Evaluare Națională 2025: A fost publicat baremul oficial la Limba și literatura română!
Cancan.ro
BREAKING! Mihai Leu a intrat în comă. Greșeala care i-ar putea fi fatală 🥺
Playsport.ro
Mihai Leu, în comă indusă după o operație dificilă. Fostul mare pilot e...
Capital.ro
Taxă pentru mii de pensionari din România. Se va plăti obligatoriu: Trebuie să se înțeleagă...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
stirilekanald.ro
VIDEO „Aurul negru”, tot mai prețios. Cât costă benzina și motorina
El este Marius, tânărul de 23 de ani care a murit după ce un autocar cu mai mulți copii s-a răsturnat pe A2. Doi minori sunt în stare gravă
MediaFlux
Ilie Bolojan a decis! Anunț din Parlament
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este „vrăjitoarea” cu prazul, a lui Cioloș, care va da ora exactă în diplomația românească