Solicitarea lui Klaus Iohannis de a trimite militari în Irak, aprobată de Parlament

Birourile Permanente reunite ale Parlamentului au aprobat solicitarea preşedintelui Klaus Iohannis de a trimite 50 de militari în Irak, pentru instruire în lupta împotriva ISIS, urmând ca aceasta să fie supusă plenului, a declarat, joi, preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu.
Iulian Tudor
11 feb. 2016, 11:12
Solicitarea lui Klaus Iohannis de a trimite militari în Irak, aprobată de Parlament

Solicitarea preşedintelui României privitoare la trimiterea a 50 de militari pentru activităţi de instruire în Irak, în lupta împotriva ISIS / Daesh a fost aprobată, urmează să fie supusă plenului„, a precizat Călin Popescu Tăriceanu, la finalul şedintei, potrivit Mediafax.

Preşedintele Klaus Iohannis a solicitat Parlamentului să aprobe participarea Armatei României, pe teritoriul Republicii Irak, la activităţi de instruire a forţelor de securitate irakiene în cadrul Coaliţiei Internaţionale anti-ISIL / Daesh, condusă de SUA, cu un efectiv total de până la 50 de militari, cuprinzând instructori, personal de stat major şi de sprijin din domeniile: forţe speciale, informaţii militare şi forţe terestre, potrivit solicitării adresate Parlamentului.

Costurile generate de participarea forţelor şi mijloacelor Armatei României la această misiune vor fi asigurate prin suplimentarea bugetului MApN pentru anul 2015.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Un fost mare arbitru român îl laudă pe Istvan Kovacs: „Debutul perfect! Collina a fost inspirat”. Va mai fi delegat?!
Capital.ro
Datele „anonime” nu mai sunt atât de sigure: ce riscuri ascunse ignoră companiile
Playtech.ro
Regulă nouă pentru șoferii cu experiență sub doi ani. Amenzile propuse sunt uriașe, ce mașini nu ar mai avea voie să conducă
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pe plajele din Grecia! Un pește extrem de periculos și toxic ajunge la mal și mușcă turiști
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?