Un contrabandist de ţigări care a omorât un biciclist a scăpat de închisoare

Paul Vasile Doru, un contrabandist de ţigări, a provocat în decembrie 2013 un accident mortal pe Strada Gării din Halmeu, iar după mai bine de doi ani de judecată Instanţa a stabilit ca pedeapsa aplicată lui Paul Vasile Doru să fie de doi ani de închisoare, dar cu suspendare.
Filip Stan
12 feb. 2016, 07:50
Un contrabandist de ţigări care a omorât un biciclist a scăpat de închisoare

Judecătoria Satu Mare a stabilit peseapsa pentru contrabandistul Paul Vasile Doru: doi ani de închisoare pentru ucidere din culpă, doi ani de închisoare pentru părăsirea locului accidentului, un an de închisoare pentru, un an de închisoare pentru punerea în circulaţie şi conducerea pe drumurile publice a unui autovehivul neînmatriculat. Instanţa a stabilit ca pedeapsa aplicată lui Paul Vasile Doru să fie de doi ani de închisoare, dar cu suspendare.

”Condamnă pe inculpatul Paul Vasile Doru pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă, la pedeapsa de 2 ani închisoare. În baza art.89 al.1 din OUG 195/2002., cu aplicarea art.5 NCP, condamnă pe inculpatul P.V.D. părăsirea locului accidentului de către conducătorul unui autovehicul implicat într-un accident fără încuviinţarea organelor de poliţie, la pedeapsa de 2 ani închisoare. În baza art.85 al.1 din OUG 195/2002., cu aplicarea art.5 NCP, condamnă pe inculpatul P.V.D. punerea în circulaţie şi conducerea pe drumurile publice a unui autovehivul neînmatriculat, la pedeapsa de 1 an închisoare În baza art.85 al.2 din OUG 195/2002., cu aplicarea art.5 NCP, condamnă pe inculpatul P.V.D. punerea în circulaţie şi conducerea pe drumurile publice a unui autovehivul cu număr fals de înmatriculare, la pedeapsa de 1 închisoare. În baza art.33 lit.a şi art.34 lit.b C.pen. cu aplicarea art.5 NCP, inculpatul va executa pedeapsa de 2 ani închisoare In baza art.86 ind.1 C.pen. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, aplicată inculpatului pe durata prevăzută de at.86 ind.2 C.pen., stabilind 4 ani termen de incercare”, se arată în decizia Judecătoriei Satu Mare, conform voceatransilvaniei.

Chiar dacă autorul accidentului mortal va rămâne liber, el va trebui totuşi să plătească daune morale familiei victimei în valoare de 26.000 euro.

Decizia Judectoriei Satu Mare nu este definitivă, putând fi atacată.

Istoricul accidentului

Un contrabandist aflat sub influenţa băuturilor alcoolice a provocat în decembrie 2013 un accident mortal pe Strada Gării din Halmeu, iar apoi a fugit d ela locul accidentului. Victima, un biciclist în vârstă de 66 de ani, din Porumbeşti, şi-a pierdut viaţa în urma impactului. Autorul accidentului a părăsit locul faptei. În urma anchetei, poliţiştii au reuşit să identifice autorul accidentului în persoana contrabandistului Paul Vasile Doru.

Întrucât nu au putut să-l găsească nicăieri, poliţiştii l-au dat în urmărire generală pe contrabandistul Paul Vasile Doru. După două zile, poliţiştii au reuşit să identifice maşina cu care a fost comis accidentul. Maşina a fost găsită în anexele gospodăriei unui alt cunoscut contrabandist din Porumbeşti, Szollosi Lorand. Potrivit poliţiştilor rutieri, maşina nu era înmatriculată, Paul Vasile Doru circulând în momentul producerii accidentului cu plăcuţe de înmatriculare luate de pe un alt autoturism. Totodată, în urma anchetei poliţiştii au stabilit că Paul Vasile Doru era beat când a produs accidentul.

Legături cu mafia

Paul Vasile Doru este implicat şi în reglarea mafiotă de conturi din Carei, alături de alţi contrabandişti de ţigări ucrainene din Halmeu şi din Porumbeşti. Vasile Moldovan, împreună cu liderul unei alte reţele importante de traficanţi din zonă, Viorel Mariţa, au organizat în iunie 2008 o acţiune de pedepsire a unui grup de careieni, pe care îi suspectau că le-au furat ţigările ascunse într-un depozit clandestin. La acţiune au participat peste 30 de persoane, inclusiv mai mulţi cetăţeni ucraineni. Autorităţile judiciare au reuşit să identifice 20 de persoane care au participat la reglarea mafiotă de conturi, printre acestea aflându-se şi Paul Vasile Doru. În cadrul acţiunii, contrabandiştii au agresat doi careieni, pe care i-au şi tâlhărit, iar pe unul au încercat să-l sechestreze şi să-l transporte cu o maşină probabil până în Ucraina.

În acest dosar, Paul Vasile Doru a fost condamnat tot de Judecătoria Satu Mare la un an şi 6 luni de închisoare cu suspendare.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Noul „killer“ al Universității Craiova e deja în curtea clubului! A marcat de 18 ori în ultimul sezon
Capital.ro
Undă verde pentru tranzacția anului. Pavăl Holding poate prelua Carrefour România
Playtech.ro
Cât costă porumbul românesc la început de sezon. Comercianții spun că prețurile vor scădea în următoarele săptămâni
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
PAPARAZZI Mirel Rădoi a lăsat fotbalul pentru un meci de padel cu fiul său și doi jucători de la Universitatea Craiova! După partidă, discuțiile au continuat acasă la antrenor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?