Filme româneşti premiate la Berlinala 2016

BERLINALA 2016: „Ilegitim”, de Adrian Sitaru, singurul lungmetraj românesc prezent în selecţia oficială a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin, a câştigat Premiul C.I.C.A.E. - „Confédération Internationale des Cinémas d’Art et d’Essai” (Confederaţia Internaţională a Cinematografelor de Artă).
Filip Stan
21 feb. 2016, 17:14
Filme româneşti premiate la Berlinala 2016

Trofeul, o importantă „carte de vizită” a peliculei pentru distribuitorii din întreaga lume, a fost ridicat de producătoarea Anamaria Antoci. Filmul a concurat la secțiunea „Forum”, juriul format din Michal Matuszewski, Aistė Racaityte şi Lysann Windisch având de ales dintr-o listă de 44 de producţii participante, din care 34 au fost proiectate în premieră mondială.

Și scurtmetrajul „O noapte la Tokoriki”, în regia Roxanei Stroe, a primit o distincție la Berlinală. Este vorba despre premiul special pentru cel mai bun scurtmetraj, acordat de juriul internaţional al secţiunii Generation 14plus.

Marele câștigător al celei de-a 66-a ediții a Festivalului de Berlin a fost „Fire at Sea / Fuocoammare”, în regia lui Gianfranco Rosi, care a fost recompensat cu Ursul de Aur, la gala de premiere ce a avut loc sâmbătă seară, la Berlinale Palast.