Volkswagen se reprofilează. Produce mai mulţi CÂRNAŢI tradiţionali decât automobile

Volkswagen a crescut producția de cârnați anul trecut, realizând semnificativ mai multe porții din această gustare emblematică a Germaniei decât mașini, în condițiile în care vânzările de automobile au scăzut pe fondul scandalului internațional al emisiilor poluante, informează agenția DPA.
Filip Stan
22 feb. 2016, 08:07
Volkswagen se reprofilează. Produce mai mulţi CÂRNAŢI tradiţionali decât automobile

Grupul german deține propria sa carmangerie la Wolfsburg, care a produs 7,2 milioane de cârnați în 2015, cu aproape un milion mai mulți decât în anul anterior. Producția de cârnați depășește cu mult consumul de către lucrătorii VW în cantinele fabricii, așa încât au fost distribuiți spre vânzare în magazine și supermarketuri din Germania pentru consum la domiciliu. Pachetele poartă sloganul în limba germană: „piese originale Volkswagen”.

În același timp, producția de mașini a scăzut în cursul anului la 5,82 de milioane de automobile de la 6,12 milioane anul anterior, pe fondul scăderii vânzărilor, după ce în septembrie autoritățile americane au acuzat cel mai mare producător auto din Europa de instalarea unui software în autovehiculele diesel pentru a evita normele de poluare a aerului, potrivit Agerpres.


Dispozitivul este instalat pe un număr estimat la 11 de milioane de automobile la nivel mondial datând din 2009, iar scandalul a dus la declanșarea de investigații internaționale și a determinat VW să înceapă programe masive pentru a-i compensa pe proprietarii vehiculelor afectate, amintește DPA.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Simona Halep și-a dezvăluit cel mai mare vis. A radiat de fericire când a spus totul
Capital.ro
Plafonarea alimentelor, prelungită. Retailerii spun că măsura poate afecta consumatorii: Nu se regăseşte nicio protecţie specifică pentru cei vulnerabili
Playtech.ro
Cât costă un plin după ultima ieftinire a carburanților. Prețurile din București, Cluj, Iași și Constanța
Adevarul
„Situația din Crimeea ajunge și la noi”. Mesaje de panică privind lipsa de combustibil puse de ruși pe internet
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Rusia face baze militare la granița cu NATO. Mari îngrijorări în Europa
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți