Germania dă ultimatum Comisiei Europene în criza refugiaţilor

Comisia Europeană trebuie să prezinte în două săptămâni "măsuri relevante privind criza refugiaților", a declarat luni seara ministrul german de interne, Thomas de Maiziere, consemnează publicația spaniolă ABC.
Filip Stan
23 feb. 2016, 14:52
Germania dă ultimatum Comisiei Europene în criza refugiaţilor

Guvernul de la Berlin, aflat acum sub presiunea alegerilor regionale ce se vor desfășura pe 13 martie în trei landuri, cere decizii concrete și aplicabile în legătură cu misiunea Frontex, ce ar putea fi sprijinită și de misiunea NATO desfășurată în zona Mării Egee, precum și progrese în colaborarea cu Turcia astfel încât migranții fără drept de azil ce ajung în Grecia venind dinspre teritoriul turc să fie returnați autorităților de la Ankara.

„În caz contrar, protecția spațiului Schengen va trebui realizată pe altă linie”, a adăugat Thomas de Maiziere în timpul unei emisiuni la televiziunea de stat, publicația spaniolă menționând că el a spus acest lucru pe un ton amenințător.

Oficialul german a criticat și ceea ce a numit decizia unilaterală a Austriei, care a instituit o cotă zilnică de 80 de migranți ce pot solicita azil în această țară, plafonând de asemenea la 3.200 numărul migranților care au dreptul să intre pe teritoriul austriac pentru a-și continua mai departe călătoria către alte țări.

Thomas de Maiziere a calificat această decizie drept un „semnal prost”. „Unele țări cred că pot rezolva problema aruncând o greutate suplimentară în spatele Germaniei (…) lăsându-i să treacă și fără să-i controleze”, s-a plâns el. ‘Este ceva inacceptabil, inclusiv din rațiuni de securitate. Nu vom accepta mult timp acest lucru’, a indicat ministrul german de interne.

Dar el a primit la scurt timp o replică din partea ministrului austriac de interne, Johanna Mikl-Leitner, care a declarat că „problema nu este în Austria, ci în Grecia”, țara de unde migranții veniți mai ales din Asia și Orientul Mijlociu pornesc către vestul Europei, pe așa-numita rută balcanică. Conform ultimelor date ale Organizației Internaționale pentru Migrație, de la începutul acestui an au debarcat în Grecia peste 97.000 de migranți.

DailyBusiness
Cât a ajuns să coste o franzelă albă după majorarea TVA-ului. Șeful ROMPAN anunță noi scumpiri: ”Prețul pâinii va mai crește. Avem impozite mai mari de plătit”
Spynews
Insula Iubirii. George Jaguarul, dezvăluiri din viața personală. Ispita, vânată de femei înainte să participe la emisiune: "Miere pentru albine"
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Horoscop rune pentru săptămâna 4-10 august 2025. Mihai Voropchievici dezvăluie singura zodie norocoasă a săptămânii. Poate da marea lovitură
Capital.ro
Se reface dosarul Caracal?! Avocatul familiei Măceșanu, anunț după 6 ani: Nu sunt probe pentru omor!
Playtech.ro
Cum obții banii de la stat pentru facturile la energie. Unii românii nu trebuie să facă nimic, nici măcar o cerere că să le intre ajutorul
Adevarul
Ce urmează pentru Marcel Ciolacu după retragerea din fruntea PSD: „Cred că dorește și o mai mare pondere în nouă conducere”
wowbiz.ro
Anunț oficial! Cât vor fi bursele elevilor în anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a explicat care sunt criteriile de acordare: „Meritul trebuie să fie merit”
Evz.ro
Domeniul în care românii pot să facă bani. Pași pentru investiții ce pot să umple conturile
Prosport.ro
FOTO. „Asta e artă”. Vedeta a renunțat complet la haine de ziua ei
kanald.ro
Accident grav cu 10 persoane, în Bulgaria! Doi români, mamă și copil, în stare critică, au fost transportați de urgență la București cu un elicopter. În ce stare se află victimele?
Cancan.ro
Elena Udrea și-a găsit deja loc de muncă, după ce a ieșit din închisoare. În ce domeniu va profesa fostul ministru 😲
Capital.ro
Rămâi FĂRĂ pensie! Pensionarii trebuie să trimită dovada până pe 30 noiembrie. Pensia se oprește temporar
StirileBZI
Au rămas fără case, iar sprijinul promis de Guvern abia le ajunge pentru o zugrăveală! Ajutorul rușinos oferit sinistraților
stirilekanald.ro
Ei sunt românii care au câștigat patru medalii de aur la Olimpiada Internațională de Informatică din Bolivia! România, pe primul loc pe podium
Ilie Bolojan a vorbit cu primarii despre scăderea cheltuielilor: „Statul român nu mai are capacitatea financiară să susţină în continuare cheltuielile actuale cu administraţia publică”