Fostul manager al Spitalului Judeţean Ploieşti, condamnat la 3 ani de închisoare pentru luare de mită

Fostul manager al Spitalului Județean de Urgență Ploiești, Alexandru Băloi, a fost condamnat marți de Tribunalul București la trei ani de închisoare cu suspendare pentru luare de mită în formă continuată, decizia nefiind definitivă.
Filip Stan
23 feb. 2016, 21:40
Fostul manager al Spitalului Judeţean Ploieşti, condamnat la 3 ani de închisoare pentru luare de mită

Magistrații l-au condamnat pe Alexandru Băloi la trei ani de detenție pentru luare de mită în formă continuată, fiind vorba despre patru acte materiale comise în perioada martie 2014 — august 2015, potrivit portalului instanțelor de judecată.

Instanța a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe un termen de patru ani și confiscarea specială a sumei de 6.500 lei primită de inculpat cu titlu de foloase necuvenite.

De asemenea, Băloi este obligat la plata cheltuielilor judiciare avansate de către stat, în cuantum de 11.000 lei, din care suma de 10.000 lei reprezintă cheltuielile ocazionate de desfășurarea urmăririi penale.

Conform deciziei pronunțate de Tribunalul București, pe durata termenului de supraveghere Băloi va trebui să respecte mai multe măsuri și să presteze, timp de 90 de zile, muncă în folosul comunității.

Decizia instanței poate fi atacată cu apel în termen de zece zile de la comunicare.

Alexandru Băloi a fost trimis în judecată de procurorii DNA în septembrie 2015, pentru luare de mită în formă continuată, el fiind anterior prins în flagrant în timp ce primea bani de la un om de afaceri.

Potrivit unui comunicat emis la acel moment de DNA, Băloi este acuzat că, în perioada aprilie 2014 — iulie 2015, a primit, în mod repetat, în calitate de manager al SJU Ploiești, de la un om de afaceri, care este denunțător în cauză, sume de bani reprezentând aproximativ 20% din valoarea facturilor emise de firma acestuia din urmă, în baza unui contract de servicii încheiat cu respectiva unitate spitalicească.

În total, Băloi a primit, în perioada respectivă, 6.500 de lei, banii fiindu-i remiși în trei tranșe care, conform anchetatorilor, se coroborează cu retragerile de numerar din contul societății omului de afaceri, atât din punctul de vedere al datei, cât și al procentajului.

În rechizitoriul întocmit de procurori se arată că inculpatul chiar a tergiversat efectuarea plăților respective pentru a-i determina pe reprezentanții firmei să-i remită comisionul convenit din valoarea facturilor.

Managerul SJU Ploiești a fost prins în flagrant, la data de 26 august, când a primit de la martorul denunțător 3.000 de lei pentru a aproba efectuarea plății facturilor restante emise de societatea omului de afaceri și pentru a încheia cu acesta din urmă fie un act adițional la un contract de mentenanță deja existent, fie un nou contract de service pentru unele aparate medicale, suma fiind găsită de anchetatori asupra inculpatului.

Citeşte şi Un medic chirurg din Timişoara, reţinut pentru luare de mită

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
CRBL, dezvăluiri despre relația cu fiica lui. Relația lor s-ar fi răcit: „M-a pus la zid”. Cum le răspunde celor care spun că a uitat de Alessia
Fanatik.ro
Dan Șucu, anunț bombă: „unire” între Rapid și Genoa. Planul cu care omul de afaceri vrea să dea lovitura
Capital.ro
Călin Georgescu nu se oprește. A depus plângere la CSM împotriva lui Nicușor Dan. Ce acuzații aduce
Playtech.ro
La ce vârstă se poate ieși la pensie militară anticipată. Exemplu de calcul
Adevarul
„Boloş i-a avertizat pe Ciolacu și Iohannis în legătură cu deficitul. I-a durut la bască”. Ludovic Orban îi acuză pe cei doi de iresponsabilitate
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Prima țară din UE care ar putea legaliza ziua de lucru de 13 ore. Sindicatele denunță „distrugerea oricărui concept de viață familială”
Cancan.ro
Cutremur în televiziune! PRO TV a cedat emisiunea Survivor România postului concurent. Când se difuzează primul sezon
iamsport.ro
Juca pentru România și în UCL în urmă cu 20 de ani, acum lucrează la o fermă: ”Avem o problemă cu șacalii! Eu mă ocup de supravegheat”
MediaFlux
Ministrul Apărării, anunț privind exercițiul de mobilizare a rezerviștilor! Anunț din Guvern
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025