De ce să-ţi îmbrăţişezi copiii când nu sunt cuminţi

Cu siguranţă ai trăit, ca părinte, momente în care n-ai mai putut, în care ai ajuns la limita răbdării. Copiii ţipau, trânteau uşile, răspundeau agresiv, iar ultimul lucru care ţi-ar fi trecut prin cap să-l faci era să-i îmbrăţişezi. Asta nu te face un părinte rau! Cu toţii avem momentele noastre de slăbiciune.
Alina Costache
04 mart. 2016, 21:22
De ce să-ţi îmbrăţişezi copiii când nu sunt cuminţi

Dar daca, in aceste momente, i-ai spune copilului tau „Vrei o imbratisare?”? Ce crezi ca s-ar intampla?

Cel mai probabil va veti imbratisa, o imbratisare de care ambii aveti nevoie. Un gest care va va linisti pe amandoi. De ce?

Iata principalele motive:

Copiii invata mai usor din iubire si mai greu din pedepse

O imbratisare si o mica discutie despre ceea ce se petrece il vor face pe copil mult mai responsabil decat niste urlete si niste pedepse.

Copiii nu sunt obraznici, ci doar nu stiu sa-si gestioneze emotiile

In situatiile in care copiii sunt coplesiti de emotii, indiferent ca sunt pozitive sau negative, ei nu prea stiu cum sa se comporte. Si atunci devin agitati.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO.

DailyBusiness
O stațiune balneară din România a fost readusă la viață după o investiție de 10 milioane de euro, din fonduri europene
Spynews
Gina Chirilă, mesaj emoționant de ziua ei de naștere! Bogdan Vlădău i-a făcut o urare publică: ”Am trecut prin foc”
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Moment înfiorător. Un turist e atacat de un leu, după ce îi întrerupe masa. Cum s-a terminat totul
Capital.ro
O mare actriță a părăsit această lume. A fost extrem de îndrăgită. Și-a dedicat viața filmului
Playtech.ro
Cele mai recomandate staţiuni din Albania de români. Unele sunt liniştite, altele sunt celebre pentru peisaje
Adevarul
Măsurile de austeritate dincolo de cifrele reci. „Așa dispare încet o pizzerie. Nu leneșă, nu arsă, ci sufocată de costuri”
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Bătălie pe audiențe: Pro TV fură starurile Antena 1
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, imagini hot în plină vară! Fosta iubită a lui Grigor Dimitrov s-a afişat în costum de baie
kanald.ro
A murit un jurnalist de legendă! Acesta s-a stins din viață la 68 de ani
Cancan.ro
Descoperire bizară la 300 de m de la locul prăbușirii avionului în Arad. Ce ipoteze au acum anchetatorii
iamsport.ro
Grădinescu a IZUBCNIT la adresa membrului Generației de Aur: 'Nu mi-a plăcut niciodată!'
StirileBZI
Lovitură pentru mii de români! Se închide o bancă celebră din România. Iată unde ajung banii clienților
stirilekanald.ro
Tânără însărcinată în 8 luni, moartă lângă fetița de trei ani. A adormit și...
Cine primește voucherele pentru energie în cele din urmă? Sunt un ajutor pentru facturile la curent