Un alpinist a murit în Munţii Făgăraş după ce a căzut de la înălţime UPDATE

Un alpinist în vârstă de 50 de ani, care se antrena pe creasta Munţilor Făgăraş, s-a împiedicat de un colţar şi a căzut într-o prăpastie, sâmbătă după-amiază, fiind chemat elicopterul SMURD pentru a-l salva, însă victima nu a răspus manevrelor de resuscitare.
Alina Costache
05 mart. 2016, 12:52
Un alpinist a murit în Munţii Făgăraş după ce a căzut de la înălţime UPDATE

UPDATE „Din nefericire, în ciuda manevrelor de resuscitare, echipajul SMURD a declarat decesul bărbatului în vârstă de 50 de ani”, a afirmat Bianca Săbău, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Sibiu.

UPDATE Turistul accidentat sâmbătă, în munții Făgăraș, este în stop cardio-respirator, fiind resuscitat de către echipele de salvatori, a declarat Adrian David, șeful Salvamont Sibiu, citat de Agerpres.

Salvamontiștii așteaptă la Bâlea Lac, preluarea rănitului de elicopterul SMURD, sosit de la București. 

Bărbatul accidentat a căzut de la înălțime, în zona Văiuga, din munții Făgărașului. Acesta face parte dintr-un grup mai mare de turiști, care se aflau în zonă.

Salvamontiștii au reușit să ajungă în zona Văiuga, din munții Făgărașului, unde se află un turist accidentat după ce a căzut de la înălțime, a declarat sâmbătă, Adrian David, șeful Salvamont Sibiu.

Turistul este conștient, dar are nevoie de ajutorul unui medic. Pentru transportul lui la un spital, salvamontiștii au chemat în ajutor un elicopter de la București, pentru că elicopterul de la Târgu Mureș nu este disponibil.

„Echipele de salvamontiști au ajuns la turistul rănit. Turistul accidentat comunică cu noi, dar nu putem preciza cu exactitate diagnosticul, pentru asta este nevoie de un medic. De aceea, am chemat în ajutor un elicopter SMURD de la București”, a explicat Adrian David.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Invitată de FRF să cânte imnul României, celebra solistă a dezvăluit comportamentul șocant: „M-au înjurat de m-au nenorocit!”
Capital.ro
Ajutor în bani de Paște pentru pensionari. Când va fi făcută plata. Florin Manole: Aici avem o mică problemă
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Dezvăluire după 12 ani! Ce a făcut Hagi în momentul arestării lui Gică Popescu: ”Era cu el în casă, copiii se uitau cum e dus la închisoare”
MediaFlux
Dan Bittman a izbucnit în lacrimi la primul concert Holograf, de după moartea lui Mugurel Vrabete. Cum a fost surprins solistul pe scenă
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj