Sorin Oprescu a depus PLÂNGERE împotriva judecătoarei Camelia Bogdan: „A fost imparţială şi părtinitoare cu DNA”

Fostul primar al Capitalei, Sorin Oprescu, a depus, joi, o plângere la CSM împotriva judecătoarei Bogdan Camelia, despre care spune că "a făcut apel la fapte care nu aveau nicio legătură cu presupusa faptă" şi care "şi-a îndeplinit obligaţiunile luând un rol de "procuror şef" ".
Iulian Tudor
10 mart. 2016, 11:57
Sorin Oprescu a depus PLÂNGERE împotriva judecătoarei Camelia Bogdan:

Am depus o plangere impotriva judecatoarei Bogdan Camelia, pentru ca in sedinta de judecata in care era vorba despre validarea sau nu a arestarii, a facut apel la o serie intreaga de fapte care nu aveau nicio legatura cu presupusa fapta. Mai mult decat atat, consider ca si-a indeplinit obligatiunile luand un rol de „procuror sef” si recomandand procurorului, ca si cand as fi fost absolut vinovat si ca si cand ar fi fost vorba despre o sentinta, si nu de o discutie asupra arestarii preventive. Procurorul de caz a urmat intru-totul toate recomandarile, completand cu fapte care nu aveau legatura cu cauza„, a declarat Sorin Oprescu, la CSM.

Fostul edil spune că vrea să aibă parte de un proces echitabil şi consider că este „inechitabil” felul în care a judecat magistratul Camelia Bogdan.

Eu am dat de buna credinta declaratia in fata judecatorului de drepturi si libertati, ca sa constat ca incheierea acelei sedinte si motivarea sunt facute pe o serie de fapte care nu au legatura cu presupusa fapta.

Doresc sa am parte de un proces echitabil. Ori in momentul in care mi se intampla asa ceva si chiar mi se intampla, pentru ca procurorul de caz executa la comanda recomandarile astea, asta este imixtiune in ceea ce inseama echitabilitatea unui proces.

Consider că este o abatere disciplinara. Consider ca este total inechitabil felul in care a judecat in acea sedinta. Lucrurile astea nu pot merge asa„, a spus Oprescu.

Declaraţiile lui Sorin Oprescu au fost susţinute de explicaţiile avocatului său: „Plangerea vizeaza conduita judecatorului de drepturi si libertati, in sensul ca acesta a dat dovada de impartialitate, fiind partinitor cu DNA. S-a erijat intr-un procuror sef. (…) Mai mult decat atat, desi se valida sau nu se valida masura arestarii preventive atunci, judecatoarea a gasit de cuviinta sa spuna ca inculpatul se gaseste vinovat de savarsirea infractiunii de luare de mita, pentru care prezumtia de nevionvatia a fost incalcata„.

Procurorii DNA au dispus trimiterea în judecată a primarului suspendat al Capitalei, Sorin Oprescu, pentru luare de mită, spălare de bani, abuz în serviciu și constituire a unui grup infracțional organizat. În același dosar au mai fost deferite justiției alte opt persoane.

Conform unui comunicat al DNA, în rechizitoriul întocmit procurorii au reținut că, de la finalul anului 2013, Sorin Oprescu a condus un grup infracțional organizat, constituit de directorul Administrației Cimitirelor și Crematoriilor Umane, Bogdan Cornel Popa, care avea ca scop săvârșirea de infracțiuni de corupție, mai precis dare și luare de mită, din sume provenite din bugetul Municipiului București.

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Proiectul uriaș în care s-a implicat David Popovici. Campionul olimpic face echipă cu Raheem Sterling şi Kenneth Omeruo de la CFR Cluj
Capital.ro
Cine se află în spatele lui Călin Georgescu. Nicușor Dan a aflat de la Cotroceni: Firele duc la Kremlin, știm mai mult
Playtech.ro
Tabel: stagiul minim de cotizare pentru toate categoriile profesionale în 2025
Adevarul
„Ruşii îşi omoară propriii soldaţi”. Cum acționează călăii din armata lui Putin
wowbiz.ro
Acestea sunt ULTIMELE imagini cu Ștefania Szabo în viața! Doctorița a murit în spital, la câteva ORE după un scandal uriaș
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Ioana Țiriac, în bikini, i-a pus pe jar pe arabi!
kanald.ro
Colegii doctoriței care și-a pierdut viața în camera de gardă fac mărturii sfâșietoare: „Plângea și o simțeam că nu mai poate, a spus că vrea să își dea demisia”
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
Total neașteptat: omul care a umilit-o pe CFR Cluj ar putea fi noul antrenor al ardelenilor! Cine e favorit să ajungă în Gruia
MediaFlux
Noutăți privind acordarea de tichete de energie. Ministrul Muncii, anunț despre banii pentru 600.000 de beneficiari
stirilekanald.ro
Lacrimi și durere la priveghiul familiei Bălănuță, intoxicată cu monoxid de carbon. Tatăl, mama și fiica au fost găsiți fără viață în casă: „Ne este greu să înțelegem și să acceptăm ce s-a întâmplat”
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara