Alianţa Medicilor pentru Modernizarea Sistemului Medical anunţă continuarea protestelor

Alianța Medicilor pentru Modernizarea Sistemului Medical anunță continuarea mișcărilor de protest începute pe 21 martie și dezaprobă inițiativele de sabotare a grevei de tip japonez, se spune într-un comunicat de presă al acesteia.
Filip Stan
22 mart. 2016, 16:34
Alianţa Medicilor pentru Modernizarea Sistemului Medical anunţă continuarea protestelor

„În urma semnalelor primite de la colegii din țară, Alianța Medicilor pentru Modernizarea Sistemului Medical anunță continuarea mișcărilor de protest inițiate de Confederația Sindicală Hipocrat, Sindicatul Promedica și Camera Federativă a Sindicatelor Medicilor din România. Estimările noastre arată că peste 12.000 de angajați din sistemul sanitar iau parte la aceste proteste, la nivel național. Reamintim colegilor noștri că oricare dintre ei poate purta banderola de protest, fie că este, fie că nu este membru al vreunui sindicat sau organizație. Oricine încalcă acest drept, nu face altceva decât să ignore și să blocheze libera exprimare”, se arată în comunicat.

De asemenea, Alianța Medicilor pentru Modernizarea Sistemului Medical salută susținerea pe care mai multe organizații din Sănătate au anunțat-o pentru aceste mișcări.

„Societatea Națională de Medicina Familiei din România, Federația Patronatelor Medicilor de Familie din România, precum și mai multe filiale județene ale Colegiului Medicilor din România sunt alături de noi în acest demers, care a debutat cu o grevă japoneză, cu banderolă, pe 21 martie”, se mai menționează în comunicat.

Citeşte şi Medicii intră în GREVĂ japoneză. Sindicatele ameninţă cu întreruperea activităţii

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Singurele zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 17 iunie de la ora 7.00. Schimbări, regăsiri și noroc din plin pentru acești nativi
Capital.ro
Taxă pentru șoferi. Se achită până la 1.000 lei/an. Plata se face online sau la ghișeele primăriei
Playtech.ro
Cuvântul banal pe care 80% dintre români îl rostesc greşit. O literă le dă mari bătăi de cap
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Sărăcia se întinde peste România. Vin vremuri chinuitoare
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
DOLIU în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 33 de ani 😢
Playsport.ro
NASA avertizează că Pământul va rămâne fără oxigen. Estimările recente prezic colapsul...
Capital.ro
România a pierdut cel mai iubit actor. A fost o figură emblematică a scenei românești. Nu va fi uitat niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Europa se implică în război! Decizia care dă fiori în toată lumea
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!