Analizele femeii suspecte de febră tifoidă sunt NECONCLUDENTE

Rezultatele analizelor în cazul femeii suspecte de febră tifoidă, internată la Spitalul de Boli Infecţioase din Cluj-Napoca, sunt neconcludente, urmând ca peste zece zile, timp în care pacienta va rămâne internată, să fie trimis un nou set de analize la Institutul Cantacuzino.
Marius Neagu
28 mart. 2016, 15:16
Analizele femeii suspecte de febră tifoidă sunt NECONCLUDENTE

Potrivit directorului Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Cluj, Mihai Moisescu, pacienta, în vârstă de 35 de ani, va rămâne izolată în spital.

Vorbim despre un pacient care a călătorit într-o zonă endemică de febră tifoidă din afara ţării, pentru care a existat suspiciunea de febră tifoidă la întoarcere, iar rezultatele primite astăzi (n.r., luni) de la Institutul Cantacuzino sunt neconcludente. Astfel, menţinem suspiciunea de febră tifoidă şi pacienta rămâne izolată în spital. Am recomandat o a doua recoltare peste zece zile, moment în care vom infirma sau vom continua acţiunea„, a spus Mihai Moisescu potrivit Mediafax.

El a precizat că starea de sănătate a femeii este bună.

„Analizele de laborator indică ceva, dar nu cu certitudine. O să avem informaţiile clare după ce vom primi următorul set de rezultate. Pacienta este sub tratament, este izolată, are toate condiţiile necesare, nu sunt probleme, evoluţia este pozitivă şi lumea trebuie să stea liniştită”, a afirmat Ioan Mureşan, directorul Spitalului Clinic de Boli Infecţioase Cluj-Napoca.

Pacienta este internată la Spitalul Clinic de Boli Infecţioase Cluj-Napoca, iar analizele de laborator urmau să confirme sau să infirme suspiciunea de febră tifoidă.

Femeia este din judeţul Cluj şi a fost într-o excursie în Thailanda, ţară cu risc ridicat de febră tifoidă, astfel că la întoarcere medicii au vrut să se asigure că aceasta nu are probleme grave de sănătate.

Astfel, Direcţia de Sănătate Publică Cluj s-a sesizat şi a decis să trimită probe pentru analize la Institutul Cantacuzino din Bucureşti.

„Nu este confirmată febra tifoidă. Pacienta a călătorit în Thailanda, ţară cu risc pentru febra tifoidă şi suntem obligaţi să excludem această infecţie”, declara, duminică, pentru News.ro Monica Muntean, manager al Spitalului Clinic de Boli Infecţioase Cluj-Napoca.

Febra tifoidă este o boală infecţioasă acută, provocată de bacterii, care se transmite prin consumul lichidelor şi alimentelor contaminate, iar apoi se răspândeşte de la bolnavi către persoanele sănătoase.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Situație incredibilă înainte de barajul pentru Cupa Mondială! Hotelul echipei a fost jefuit: „Ce fel de stare de spirit pot avea jucătorii după un episod ca acesta?”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Profilul șoferului de ridesharing. Cât câștigă, în realitate, un șofer în România
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandra, o tânără fotbalistă, a încetat din viață la doar 20 de ani: „Cât de mult ne va lipsi..”
iamsport.ro
Radu Naum: ”Eram ironic când am spus că e visul meu să fac un interviu cu David Popovici”
MediaFlux
Tichete cadou de Paște. Voucherele care se oferă angajaților
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj