Doroş: ANAF a cerut CRJI datele scurse din scandalul „Panama Papers”

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a solicitat Centrului Român pentru Jurnalism de Investigaţie date referitoare la Panama Papers, a anunţat, marţi, şeful instituţiei, Dragoş Doroş, în cadrul Comisiei de buget-finanţe din Camera Deputaţilor.
Filip Stan
12 apr. 2016, 11:39
Doroş: ANAF a cerut CRJI datele scurse din scandalul

„În prezent ANAF a iniţiat demersuri pentru obţinerea datelor şi acestea vor fi analizate. Prelucrarea se va face cu respectarea confidenţialităţii specifice secretului fiscal. Încercăm să obţinem sprijinul şi altor instituţii din România”, a spus Dragoş Doroş.

El a reamintit că la ANAF s-a înfiinţat un grup de lucru care are ca atribuţii verificarea datelor.

„La nivelul ANAF suntem în situaţia în care avem un grup de lucru care are atribuţii pe verificarea, analizarea şi coordonarea unitară la nivelul Agenţiei. Se evaluează necesarul logistic având în vedere cantitatea datelor. Am făcut o cerere oficială către Centrul Român pentru Jurnalism de Investigaţie să ne fie pusă la dispoziţie baza de date. În acelaşi timp investigăm toate sursele de pe internet sau din alte surse. Avem în vedere implicaţiile fiscale şi de altă natură”, a afirmat oficialul ANAF, conform Agerpres.

Şefi de stat şi alţi politicieni de rang înalt, miliardari, celebrităţi, sportivi, dar şi reţele criminale se numără printre beneficiarii reali a peste 214.000 de societăţi offshore înregistrate în 21 de paradisuri fiscale, relevă o anchetă jurnalistică efectuată în comun de 107 instituţii media care au reuşit să intre în posesia unor documente din arhivele secrete ale unei societăţi panameze de consultanţă, documente denumite acum generic ‘Panama Papers’, anunţau duminică publicaţiile Le Monde şi Le Soir.

Citeşte şi: Scandalul „Panama Papers”: Conducerea ANAF, chemată la audieri de parlamentari

Potrivit Le Soir, este cea mai mare scurgere de informaţii financiare înregistrată până în prezent, în timp ce Le Monde vorbeşte despre cea mai spectaculoasă intruziune în lumea obscură a finanţelor offshore.

Ancheta, coordonată de Consorţiul Internaţional al Jurnaliştilor de Investigaţie (ICIJ), este semnificativă nu doar prin numărul documentelor — potrivit Le Monde ar fi circa 11,5 milioane—, ci şi prin faptul că nume grele ar putea fi vizate de aceste dezvăluiri, Le Soir estimând că ‘şocul este planetar’.

În centrul acestei ‘pânze de păianjen’ se află societatea de avocatură Mossack Fonseca, specializată în consultanţă pentru crearea companiilor offshore, societăţi ecran ce disimulează identitatea reală a proprietarilor lor.

Societatea Mossack Fonseca este înregistrată în Panama, ţară considerată drept unul dintre centrele financiare cele mai opace ale planetei şi o placă turnantă pentru spălarea de bani, mai ales a fondurilor provenite din fraude şi activităţi criminale.

DailyBusiness
O stațiune balneară din România a fost readusă la viață după o investiție de 10 milioane de euro, din fonduri europene
Spynews
Gina Chirilă, mesaj emoționant de ziua ei de naștere! Bogdan Vlădău i-a făcut o urare publică: ”Am trecut prin foc”
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Imagini rare cu Nicușor Dan, surprins în drumeție cu familia. Cum a apărut președintele României. Video
Capital.ro
Sfârșitul erei Putin. Cine va fi viitorul președinte al Rusiei. Lista favoriților pentru tronul de la Kremlin
Playtech.ro
Noile destinații ideale pentru pensionare, în Europa. Sunt țări însorite cu un standard perfect de viaţă. Cipru şi Malta, printre favorite
Adevarul
Ministrul de Finanțe al Serbiei a suferit un accident vascular cerebral în timpul unui interviu transmis în direct la televiziunea națională
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Patru obiceiuri care îți pot deteriora bateria telefonului fără să-ți dai seama
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, imagini hot în plină vară! Fosta iubită a lui Grigor Dimitrov s-a afişat în costum de baie
kanald.ro
A murit un jurnalist de legendă! Acesta s-a stins din viață la 68 de ani
Cancan.ro
Zguduitor! Parapanta lui Felix Baumgartner s-ar fi oprit brusc, în zbor! Cine a încasat 500 de milioane de euro
iamsport.ro
Grădinescu a IZUBCNIT la adresa membrului Generației de Aur: 'Nu mi-a plăcut niciodată!'
StirileBZI
Lovitură pentru mii de români! Se închide o bancă celebră din România. Iată unde ajung banii clienților
stirilekanald.ro
Tânără însărcinată în 8 luni, moartă lângă fetița de trei ani. A adormit și...
Cine primește voucherele pentru energie în cele din urmă? Sunt un ajutor pentru facturile la curent