Cutremur în Vrancea, sâmbătă după-amiază. A fost al 9-lea care a avut loc în România, în luna aprilie

Un cutremur cu magnitudinea de 3 grade pe scara Richter s-a produs sâmbătă după-amiază, la ora locală 16,04, în județul Vrancea, zona seismică Vrancea, potrivit Institutului Național pentru Fizica Pământului (INFP).
Filip Stan
16 apr. 2016, 14:32
Cutremur în Vrancea, sâmbătă după-amiază. A fost al 9-lea care a avut loc în România, în luna aprilie

Seismul s-a produs la o adâncime de 80 kilometri, iar localitățile cele mai apropiate de epicentru au fost: Vrâncioaia (7 km), Focșani (39 km), Adjud (51 km) și Buzău (71 km).

În luna aprilie, în România au avut loc 9 cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2,1 și 3,2 grade Richter.

În 2015, cel mai puternic seism a avut magnitudinea de 4,9 grade pe scara Richter și s-a înregistrat în data de 29 martie, în județul Buzău.

Potrivit datelor INFP, cea mai importantă mișcare tectonică din România în ultimii ani a fost înregistrată în anul 2014, pe 22 noiembrie, când s-a produs un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter, acesta fiind resimțit și la București.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Gică Hagi, transformat total după ce a devenit bunic! Anunțul fiului Ianis: „Am 27 de ani și nu am văzut partea asta a lui”. Video
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Cum îşi aleg câinii stăpânii: detaliul care contează pentru patrupede
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Bolojan taie tot. Urmează ajutoarele de șomaj și metodele de pensionare anticipată
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”