CCR a declarat neconstituţională o prevedere din Statutul poliţistului privind modificarea raporturilor de serviciu

Plenul Curții Constituționale a României (CCR) a admis marți, cu unanimitate de voturi, excepția de neconstituționalitate a prevederilor cuprinse într-un articol din Legea 360/2002 privind Statutul polițistului.
Filip Stan
19 apr. 2016, 13:34
CCR a declarat neconstituţională o prevedere din Statutul poliţistului privind modificarea raporturilor de serviciu

Plenul CCR a luat în dezbatere excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 78 alin. (1), care prevede că „procedura și cazurile de modificare și/sau suspendare a raporturilor de serviciu ale polițistului se stabilesc prin ordin al ministrului Administrației și Internelor”.

În urma deliberărilor, Curtea Constituțională, cu unanimitate de voturi, a admis excepția de neconstituționalitate și a constatat că dispozițiile art. 78 alin. (1) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul polițistului sunt neconstituționale. Curtea a constatat că dispozițiile (…) contravin art.73 alin. (3) lit. j) din Constituție, deoarece procedura și cazurile de modificare și/sau suspendare a raporturilor de serviciu ale polițistului țin de statutul polițistului și trebuie reglementate prin lege organică, respectiv prin Legea nr. 360/ 2002 privind Statutul polițistului„, se precizează într-un comunicat al CCR.

Curtea a mai constatat încălcarea prevederilor constituționale ale art. 1 alin. (4) referitor la principiul separației și echilibrului puterilor în stat, precum și art. 1 alin. (5), întrucât dispozițiile din Statutul polițistului „deleagă reglementarea acestor aspecte esențiale ministrului de resort care este abilitat să adopte ordine”.

Decizia este definitivă și general obligatorie și se comunică Parlamentului, Guvernului și instanței care a sesizat CCR, respectiv Tribunalului București — Secția a II-a contencios administrativ și fiscal.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
În plin război cu Iranul, Donald Trump provoacă un cutremur în armata SUA. Șeful Statului Major și alți generali din conducere au fost dați afară
Capital.ro
Călin Georgescu a scăpat! Instanța i-a ridicat măsura controlului judiciar. E liber să plece din România
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct! Familia ar fi cerut transferul la Viena: „Pacientul este…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1 nu îl vrea pe Hagi la națională și a numit selecționerul pe care l-ar dori: ”S-a făcut demonstrația, gata!”
MediaFlux
Fără amenzi pentru șoferi. Permisul auto și talonul ar putea să nu mai fie prezentate fizic
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj