SURSE: DNA face un nou control la CNADNR. Compania de stat a primit de la procurori sute de cereri de documente

Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA) a cerut conducerii Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) mai multe documente pentru a verifica neregulile semnalate la sfârşitul anului trecut de corpul de control al Ministerului Transporturilor, compania fiind de mult timp în vizorul procurorilor anticorupţie, care au trimis sute de cereri de documente în ultimii ani, au declarat surse din domeniul transporturilor, citate de news.ro.
Iulian Tudor
20 apr. 2016, 12:54
SURSE: DNA face un nou control la CNADNR. Compania de stat a primit de la procurori sute de cereri de documente

CNADNR primeşte frecvent cereri de la DNA de verificare a unor nereguli sesizate, din care unele au legătură cu grupul de iniţiativă condus de Alin Goga, director în cadrul CNADNR, care doreşte demisia conducerii.

„Aceste hârtii vin frecvent la CNADNR, DNA a cerut sute astfel de documente. Acum este vorba despre o hârtie primită săptămâna trecută şi ar avea legătură cu sesizările făcute în raportul Corpului de Control în noiembrie 2015. Posibil să fie şi sesizări făcute de grupul de inţiativă condus de Alin Goga”, a precizat o sursă din transporturi, pentru News.ro.

Unele documente cerute de DNA au legătură cu contractul de furnizare de instalaţii de cântărire pentru autovehicule folosite la punctele de trecere a frontiere, contract încheiat cu firma specializată pe astfel de echipamente Data Control, au explicat sursele respective.

Alte verificări vizează un contract privind supervizarea construcţiei centurii oraşului Târgu Jiu şi un contract de servicii de consultanţă juridică încheiat de CNADNR cu casa de avocatură Raţiu&Raţiu.

„Totodată, DNA ar vrea să afle mai multe despre acordul cadru de servicii de consultanţă, asistenţă şi reprezentare juridică în probleme juridice cu care se confruntă CNADNR”, a afirmat una din sursele menţionate.

La începutul acestei luni, membri ai „Iniţiativei pentru Restructurarea şi Reprofesionalizarea CNADNR SA”, format din foşti şi actuali angajaţi al CNADNR, au lansat mai multe acuzaţii grave la adresa Companiei de Drumuri, legate de nepotism şi neprofesionalism în executarea lucrărilor.

Aceştia au susţinut că toate porţiunile noi de autostradă construite în ultimii ani au probleme de rezistenţă. Printre tronsoanele vizate se numără Arad – Nădlac, Timişoara – Arad şi Bucureşti – Ploieşti.

Anul trecut, CNDNR a fost verificată de corpul de control al Ministerului Transporturilor, care a descoperit mai multe nereguli grave şi a transmis concluziile către procurori.

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Suma colosală pe care o cere familia tinerei care a decedat în în explozia din Rahova. Ce spun avocații
Capital.ro
Sistemul de pensii din România, sub presiune majoră după 2030. Avertismentul lui Iancu Guda: Aici este provocarea României
Playtech.ro
Câte zile de preaviz trebuie să primești când ești concediat. Ce spune Codul Muncii
Adevarul
„Un idiot”. Nepoata lui Trump își ironizează unchiul, după ce acesta s-a lăudat cu rezultatul unui test cognitiv
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Ministrul Muncii a anunțat majorarea tichetelor de masă. Guvernul urmează să decidă dacă și salariul minim va crește
iamsport.ro
Surpriză! Bölöni a numit ”cel mai inteligent” atacant din istoria României: ”Un om cu un alt caracter, altă viață, deosebit de valoros!”
MediaFlux
Google va solicita datele din cartea de identitate tuturor persoanelor care au un telefon Android!
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai