Primarul din Sinaia a fost pus sub control judiciar pentru abuz în serviciu

Primarul oraşului Sinaia, Vlad Oprea (PNL), cercetat pentru abuz în serviciu, a fost pus sub control judiciar, vineri, de procurorii DNA Ploieşti, care i-au interzis să îşi mai exercite funcţia pe perioada măsurii preventive. Oprea spune că îşi menţine decizia de a candida pentru un nou mandat.
Filip Stan
22 apr. 2016, 07:30
Primarul din Sinaia a fost pus sub control judiciar pentru abuz în serviciu

Primarul de la Sinaia, Vlad Oprea, este acuzat de procurorii DNA Ploiești că și-a încălcat atribuțiile de serviciu prin nesocotirea hotărârilor Consiliului Local (CL) care stabileau foarte clar condițiile în care se puteau înstrăina terenurile din stațiune.

Potrivit unui comunicat de presă al DNA, în cursul anului 2010, în contextul în care pe rolul Judecătoriei Sinaia se afla un dosar civil ce privea un litigiu între Primăria Sinaia și trei persoane, concesionari ai unor terenuri, inculpatul Vlad Oprea, în calitate de primar, cu știință, și-a încălcat atribuțiile de serviciu prin nesocotirea hotărârilor CL care stabileau foarte clar condițiile în care se puteau înstrăina, în anumite situații, terenurile respective.

„Concret, acesta, printr-o adresă, a comunicat instanței de judecată, care solicitase Consiliului Local să-și exprime poziția procesuală față de susținerile reclamanților din dosarul respectiv, că Primăria orașului Sinaia își însușește rapoartele de evaluare întocmite de către evaluatorul autorizat pentru terenurile a căror vânzare se solicitase, ‘atâta timp cât cei trei concesionari nu solicită Primăriei orașului Sinaia restituirea unor eventuale diferențe de bani'”, se arată în comunicatul citat.

Procurorii spun că, în același context, Oprea a lăsat „la latitudinea instanței oportunitatea vânzării”.

Comunicarea respectivă a fost semnată pe lângă primar, și de inculpata Beatrice Rădulescu, în calitate de secretar al orașului Sinaia.

„Ulterior, la data de 11 noiembrie 2010, în calitate de magistrat judecător, inculpata Popescu Ruxandra a pronunțat o soluție vădit contrară dispozițiilor legale, prin care a dat câștig de cauză reclamanților, în detrimentul primăriei Sinaia”, se precizează în comunicat.

De asemenea, în același context, Maria Ioniță și Aurora Mihaiela Bunea, consilieri juridici în cadrul Departamentului juridic al Primăriei Sinaia, și-au încălcat atribuțiile de serviciu în sensul că, deși cunoșteau faptul că hotărârea respectivă afecta interesele unității administrativ teritoriale Sinaia, nu au atacat această hotărâre.

„Urmarea a fost că orașul Sinaia și Consiliul Local Sinaia au fost obligate să încheie contracte de vânzare — cumpărare pentru trei terenuri în suprafață totală de peste 500 metri pătrați care făceau obiectul unor contracte de concesiune, la prețuri defavorabile, ceea ce a creat un prejudiciu de 214.734,39 euro și un folos necuvenit în același cuantum pentru cei trei concesionari”, se mai arată în documentul citat.

Procurorii DNA Ploiești i-au pus sub acuzare pe Vlad Oprea, pentru abuz în serviciu, pe Beatrice Rădulescu, pentru complicitate la abuz în serviciu, iar pe Maria Ioniță și Aurora Bunea, de asemenea pentru abuz în serviciu.

Oprea și Rădulescu vor fi cercetați sub control judiciar pe cauțiune pe o perioadă de 60 de zile, iar pe perioada măsurii preventive cei doi au interdicția de a-și exercita funcțiile, dar și interdicția de a se deplasa în sediile unității adminstrativ-teritoriale Sinaia, se precizează în comunicat.

Totodată, cei doi au interdicția de a face declarații publice în mass media referitoare la obiectul cauzei, la ceilalți coinculpați sau la martori.

DailyBusiness
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
De ce a vărsat lacrimi Andreea Marin ultima dată! „Despărțirea este mult, mult mai grea!“
Fanatik.ro
Podul peste Dunăre de la Brăila se scufundă. Cea mai lungă construcție suspendată din România are deja probleme: ”Fenomene de tasare”
Capital.ro
Adio, Călin Georgescu. Au găsit acum dovada finală. Dezvăluirea care îl îngroapă definitiv
Playtech.ro
Actul obligatoriu pentru intabularea unei case, mulți români îl uită. Lista completă de documente
DailyBusiness
Noi scumpiri pentru români. Facturi mai mari la energie, bilete de tren şi fructe mai scumpe
Adevarul
O comună din Sibiu, în plină dezvoltare datorită viitoarei conexiuni la două autostrăzi. „Tineri din alte părți aleg să se mute aici”
wowbiz.ro
Alex Bodi, PRIMELE DECLARAȚII exclusive pentru WOWbiz despre așa zisul amantlâc cu soția lui Dan Alexa
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Tranzacție gigant în România. Digi și Vodafone au bătut palma
Ego.ro
Cătălin Bordea, reacție total neașteptată! Ce a spus după ce Livia și Spike s-au despărțit
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
kanald.ro
Momentul îngrozitor în care un bărbat cade dintr-un balon cu aer cald, care a luat foc
Cancan.ro
Tur de forță european pentru George Simion! S-a întânit la interval de câteva ore cu președintele Poloniei și premierul Italiei
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Statul îți confiscă bunurile. Decizie oficială în România. Ilie Bolojan a semnat legea
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
stirilekanald.ro
Oana a fost găsită fără suflare în baie, la doar 30 de ani. Mama tinerei susține că fiica sa a murit din cauza condițiilor și a stresului de la serviciu: "A muncit non-stop și și-au bătut joc de ea"
Dr. Ovidiu Bojor: „Sa mancam asta des, deoarece previne infarctul, intareste sistemul imunitar, stimuleaza rinichii si ficatul si calmeaza sistemul nervos”
MediaFlux
Vesete bună pentru 2 milioane de pensionari. Vor primi bani în plus, pe lângă pensie, începând cu 1 iulie 2025.
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un nou studiu arată că sfârşitul Universului se va produce mai devreme decât se prevedea