Un vas american de croazieră cu 700 de pasageri va ajunge în Cuba, după 50 de ani de restricţii

Un vas american de croazieră a plecat din portul oraşului Miami şi urmează să ajungă luni în capitala cubaneză Havana, transportând 700 de pasageri, fiind prima călătorie de acest tip în ultimii 50 de ani, ca urma a ridicării restricţiilor de transport dintre cele două state, anunţă BBC.
Filip Stan
02 mai 2016, 13:23
Un vas american de croazieră cu 700 de pasageri va ajunge în Cuba, după 50 de ani de restricţii

Cuba şi SUA şi-au reluat relaţiile diplomatice anul trecut, dar cu toate acestea unele restricţii de transport şi comerţ impuse din timpul Războiului Rece rămân în vigoare.

Călătorii maritime între cele două state au fost autorizate după ce Cuba a ridicat o interdicţie privind părăsirea sau intrarea cetăţenilor cubanezi pe cale maritimă.

Compania americană care operează vasul, Carnival, a declarat că a primit permisiunea din partea ambelor state pentru a efectua curse maritime pe ruta Florida-Cuba.

Potrivit unei legi cubaneze, cetăţenii cubanezi putea intra sau părăsi ţara doar pe cale aeriană, dar interdicţia a fost ridicată de autorităţile cubanze în urmă cu o săptămână, după mai multe proteste.

Înainte de Revoluţia Cubaneză prin care Fidel Castro a ajuns la putere în 1959, cursele maritime erau o modalitate obişnuită de transport pentru a ajunge din Florida în Cuba. Dar din decembrie 2014 când Barack Obama şi Raul Castro au anunţat că au căzut de acord asupra reluării relaţiilor diplomatice, turismul în Cuba a atins cifre-record.

Vasul de croazieră Adonia va efectua curse săptămânale pe ruta Miami-Cuba, a anunţat compania Carnival.

Ultima cursă de acest tip care a ajuns în Cuba dintr-un port american a avut loc în 1978, potrivit Associated Press.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Antena 1 câştigă o avere din publicitate la finala Cupei Mondiale! Cât costă un spot de 20 de secunde în pauza de hidratare
Capital.ro
Pană majoră de curent pe litoral. Aproape 100 de hoteluri, restaurante și terase au fost afectate
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
De anul viitor, elevii ar putea fi puși să meargă la biserică pentru a fi evaluați la Religie. Expert: „O sursă generatoare de inechitate”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul. Reacția conducerii
MediaFlux
Un „călător în timp”, care susține că vine din anul 2118, dezvăluiri uluitoare despre viitorul omenirii: „Meritați să știți adevărul”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România