Erorile medicale, a treia cauză de deces în Statele Unite

Erorile medicale sunt a treia cauză de deces în Statele Unite, după bolile de inimă și cancer, cu aproximativ 250.000 de decese în fiecare an, potrivit calculelor a doi experți, publicate în British Medical Journal (BMJ) și citate de AFP.
Ionela Marcu
04 mai 2016, 06:42
Erorile medicale, a treia cauză de deces în Statele Unite

Chiar dacă nu există statistici oficiale privind decesele cauzate de erorile medicale, potrivit unor estimări recente acestea ar putea varia între 210.000 și 400.000 în rândul pacienților spitalizați în Statele Unite.

Folosind studii care datează din 1999 și extrapolând la toate spitalizările înregistrate în 2013, Martin Makary și Michael Daniel, de la Școala de Medicină a Universității Johns Hopkins din Baltimore, au ajuns la o rată medie de 251.454 de decese pe an legate de erori medicale — un număr pe care îl consideră „subestimat”, dat fiind faptul că au luat în calcul doar decesele survenite la spital.

Într-un interviu acordat AFP, Makary a subliniat că problema nu este limitată la Statele Unite, ci există în întreaga lume.

„Oamenii mor ca urmare a diagnosticelor greșite, a supradozei de medicamente, a îngrijirii necorespunzătoare, a problemelor de comunicare sau a unor complicații care pot fi prevenite”, a adăugat el, precizând, de asemenea, că slaba calitate a îngrijirii pacienților în Africa ucide, probabil, „mai mulți oameni decât SIDA și malaria împreună”.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Cutremur de 6,7 în Japonia! Un tsunami a lovit coasta nordică a țării apoi
Fanatik.ro
Ngezana, probleme mari de indisciplină! Dezvăluirea care aruncă în aer vestiarul FCSB: „A plecat din cantonament! S-a văzut cu Djokovic”
Capital.ro
A murit actorul Cristian Nicolaie. Pierdere pentru teatrul românesc: Un om cu o blândețe aparte
Playtech.ro
Ce înseamnă grupa II de muncă? Ce se ia în considerare la pensie
Adevarul
Casă bătrânească renovată total cu doar 1.000 de dolari. „Nu este atât de veche, datează din anii 70”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Nenorocire fără margini în Dolj! Doi șoferi, de 20 și 36 de ani, și-au pierdut viața într-un grav incident rutier. O a treia persoană a rămas încarcerată
iamsport.ro
Acuzații extrem de grave la adresa lui Istvan Kovacs! Susține că arbitrul ar fi vinovat pentru decăderea unei echipe din România: ”Și-a băgat cineva coada!”
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai avut salariul între 2.000 lei și 6.000 lei
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume