Sistemul IT al unei centrale nucleare germane, infestat de viruşi multipli

Operatorii centralei nucleare Gundremmingen din Germania au anunţat săptămâna aceasta că staţia a fost infectată cu numeroşi viruşi de computer, ce au fost depistaţi în timpul unei inspecţii de rutină, informează Descoperă, citată de Mediafax.
Filip Stan
04 mai 2016, 08:41
Sistemul IT al unei centrale nucleare germane, infestat de viruşi multipli

Viruşii au fost detectaţi pe un computer instalat cu un soft de vizualizare a datelor, folosit de mecanismul ce încarcă centrala cu combustibil. De asemenea, virusurile au fost găsite în 18 unităţi mobile utilizate în centrală, spre exmplu stickuri USB şi hard disk-uri externe.

Potrivit Descoperă, compania susţine că nu există nici un risc pentru public sau personal. Reprezentanţii uzinei au declarat că toate zonele sensibile din instalaţie sunt izolate de internet, pentru a ajuta la protejarea împotriva oricărui tip de manipulare malware şi că personalul IT a înlăturat viruşii. Compania spune că securitatea va fi intensificată după incident, informează Mediafax.

Printre virusurile detectate au fost „W32.Ramnit” şi „Conficker” – doi viruşi care vizează sistemele Microsoft Windows. W32. Ramnit a fost descoperit pentru prima dată pe PC-uri în 2010 şi se transmite prin unităţile detaşabile, concepute pentru a permite atacatorilor să acceseze de la distanţă PC-uri compromise. Conficker este o ameninţare mult mai versatilă, care se poate propaga prin intermediul reţelelor. Potrivit firmei de software de securitate Symantec, acest virus a infectat mai mult de 3 milioane de calculatoare din lume.

În timp ce aceşti viruşi sunt consideraţi cu risc relativ redus, iar incidentul de la centrala nucleară Gundremmingen a fost clasificat ca fiind la cel mai mic nivel de pericol, este, totuşi, un eveniment deranjant. Totodată, serveşte ca un memento despre cât de uşor pot fi blocate infrastructurile critice precum centralele electrice nucleare. Chiar dacă în astfel de instituţii securitatea are o importanţă fundamentală, pare că nici ei nu pot fi siguri în ce priveşte ameninţările tehnologice, potrivit Mediafax.

Mikko Hypponen, director de cercetare al companiei Finlanda F-Secure, a declarat că aceste tipuri de încălcări sunt surprinzător de frecvente, în cazul în care malware-ul general se regăseşte în sistemele medii specializate. Oficiul Federal al Germaniei pentru Securitatea Informaţiei a avertizat cu privire la probabilitatea unui astfel de eveniment într-un raport emis chiar anul trecut.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Ce note a luat fiica Ancăi Serea la Bacalaureat. Ce a nemulțumit-o pe vedetă: ”Inuman și nedrept”
Fanatik.ro
Corina Caragea, cucerită de o destinație din Europa: ”Are un farmec pe care îl găsești greu în altă parte”
Capital.ro
UPDATE Tribunalul București suspendă deciziile Congresului PNL. Reacția liberalilor: Vom căuta dreptatea până la capăt
Playtech.ro
Amendă de 200 de euro pentru o ținută banală de vacanță. Regula pe care turiștii trebuie să o știe în Italia
Adevarul
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ursul care cutreieră pădurile din Snagov și Gruiu a pus autoritățile în alertă. Locuitorii au fost avertizați să evite zonele împădurite
iamsport.ro
S-a înțeles cu FCSB și Florin Prunea a rămas șocat: 'Cel mai bun transfer de până acum din SuperLiga'
MediaFlux
Trump și Zelenski au pus totul la cale. Cum va fi oprit Putin
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?