Victor Grigorescu: Ministerul Energiei s-a constituit parte civilă în dosarul Rompetrol

Ministerul Energiei s-a constituit parte civilă în dosarul Rompetrol, deschis de către procurorii DIICOT, a anunţat  ministrul Victor Grigorescu, instituţia considerând că statul a fost prejudiciat prin conversia în acţiuni a datoriilor Rompetrol, din 2010, după o răscumpărare parţială a acţiunilor.
Filip Stan
12 mai 2016, 05:35
Victor Grigorescu: Ministerul Energiei s-a constituit parte civilă în dosarul Rompetrol

În octombrie 2003, guvernul Adrian Năstase a decis, printr-o ordonanţă de urgenţă, amânarea la plată a unor datorii la bugetul de stat de 660 milioane de dolari ale rafinăriei Petromidia până la 30 septembrie 2010. Rafinăria intrase în posesia omului de afaceri Dinu Patriciu, prin Rompetrol.

Însă înainte de scadenţa din 2010, Rompetrol, vândută în 2007 grupului kazah KazMunayGas, a demarat acţiuni în vederea stingerii datoriei.

În 9 august 2010, Rompetrol Rafinare, companie listată la bursă care deţine rafinăria Petromidia, a răscumpărat obligaţiuni de circa 70 milioane dolari.

Citeşte şi: Dosarul Rompetrol II: Dinu Patriciu a beneficiat de sprijinul total al clasei politice la privatizarea Petromidia

Restul datoriei către stat, de aproape 600 de milioane de dolari, a fost apoi convertită în acţiuni printr-o decizie a adunării acţionarilor din 14 septembrie 2010.

În acest fel, statul a devenit, fără să solicite acest lucru, acţionar minoritar la Rompetrol Rafinare, cu o participaţie de 44,69%, scrie News.

KazMunayGas a păstrat controlul Petromidia, cu o participaţie de aproape 46%, graţie răscumpărării de obligaţiuni din 9 august 2010.

„Subiectul zilei este dosarul Rompetrol, în care Ministerul Energiei s-a constituit în parte civilă”, a scris miercuri seară ministrul Energiei, Victor Grigorescu, pe Facebook.

În această calitate, ministerul solicită, drept prejudiciu, avantajele de care a fost privat, în 2010, prin răscumpărarea de obligaţiuni din 9 august 2010.

Fără această operaţiune, statul român ar fi redevenit acţionar majoritar al Rompetrol Rafinare şi ar fi beneficiat de avantaje, inclusiv de dividende mai mari.

Luni, DIICOT a anunţat că procurorii au instituit, în dosarul Rompetrol 2, sechestru asigurător pe bunuri şi acţiuni ale KazMunayGas International, Oilfield Exploration Solutions şi Rompetrol Rafinare, precum şi pe conturi bancare deschise pe numele a patru persoane, până la suma totală de peste 1,7 miliarde de lei, 290 de milioane de dolari şi aproape 35 de milioane de euro.

Dosarul Rompetrol 2 este disjuns din cel în care au fost deja condamnate 12 persoane şi în care a fost judecat şi Dinu Patriciu.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Produsul ieftin care te scapă de bătături și de călcâie crăpate. Mulți români îl au în baie, dar puțini știu că face minuni pentru picioare
Capital.ro
Alegeri anticipate în România? George Simion e hotărât. Ce va face imediat după alegeri
Playtech.ro
Indicatorul rutier neînţeles de şoferi. Este nou şi oferă un detaliu important românilor
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Sprijin pentru acești români. La ce pot fi folosiți banii
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Fenomen meteo rar surprins în România! Meteorologii au anunțat zonele vizate
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Se dau 200 de euro din partea statului: Românii trebuie să depună documentele cât mai repede
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică