Liviu Dragnea: „Victor Ponta a decis să se reactiveze”

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat că revenirea lui Victor Ponta în prim-planul politicii se datorează exclusiv deciziilor acestuia și a precizat că noua echipă de conducere a social-democraților va fi aleasă la începutul lui 2017.  
Alina Costache
17 mai 2016, 21:36
Liviu Dragnea:

„Victor Ponta nu a fost undeva într-un sertar și trebuia apăsat pe un buton. Nu l-am pus eu, nu l-a pus altcineva. Victor Ponta a luat o decizie, să stea puțin pe margine. Tot el a luat decizia să se reactiveze. Este un om responsabil și un om matur. Ia deciziile singur”, a spus Dragnea, marți seara.

Referindu-se la posibilitatea ca Ponta să redevină președinte al PSD, Dragnea a susținut că funcția de președinte al PSD nu aduce mari avantaje.

„Funcția de președinte al PSD nu îți aduce mari avantaje, ba dimpotrivă. Aici este vorba de asumarea unor responsabilități. Nu a scăpat niciun președinte al PSD fără să aibă măcar o mânecă ruptă. Mircea Geoană a scăpat că a dat ceasurile înapoi”, a mai spus Dragnea.

Totodată, el a precizat că noua echipă de conducere a partidului va fi formată la începutul anului 2017.

”Reforma în partid este prima etapă, a doua etapă va fi la parlamentare și a treia etapă când va fi formată noua echipă de conducere în PSD, la începutul anului 2017. Cu mine sau fără mine, PSD-ul va avea noul lider la începutul anului 2017, asta este categoric”, a adăugat Dragnea, arătând că își dorește sa mai aibă dreptul să intre în sediul din Kiseleff.

”Eu, condamnat la moarte sau la pușcărie până în decembrie 2016 nu o să fiu. Dacă aleg să mor, mor în picioare”, a completat Dragnea.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
După ce a contestat “Legea Novak” la CCR, Nicușor Dan a plecat din România și s-a întâlnit cu celebrul fotbalist român: „O resursă neprețuită”. Foto
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Curentul se scumpește din ianuarie 2026. Calcul: cât vei plăti pentru 100 kWh
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dani Mocanu și fratele său rămân în Italia. Instanța a amânat hotărârea privind extrădarea acestora în România
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Data expirării va fi scoasă de pe produsele alimentare din România. Ce trebuie să știe cumpărătorii
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”